Bez wątpienia prawnik jest zawodem bardzo prestiżowym. Aby jednak móc go wykonywać niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie, które musi być poprzedzone ogromnym nakładem pracy. Zawodów związanych z prawem jest wiele i często tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, czym zajmuje się osoba pracująca w tym zawodzie.
Kim jest prawnik?
Prawnik jest osobą, która skończyła studia prawnicze i posiada tytuł magistra prawa. Cechuje go ogromna wiedza na temat przepisów, którą następnie wykorzystuje w swojej codziennej praktyce. Jeśli chodzi o zawody prawnicze, to zawód ten stoi najniżej w hierarchii. Tak więc biorąc pod uwagę takie stanowiska jak sędzia, adwokat, prokurator czy komornik ma on najmniejsze uprawnienia.
Czym zajmuje się prawnik?
Najczęściej osoby z takim wykształceniem otwierają własne kancelarie prawne, a ich zadaniem jest przede wszystkim udzielanie porad prawnych. Z usług prawnika korzystamy w takich sprawach jak rozwód czy spadek. Ciekawostką jest to, iż osoby zajmujące się zawodowo prawem niezbyt pozytywnie wyrażają się na temat osób na tym stanowisku. Brak zaufania wobec nich bierze się z zarzutu o niedotyczący ich obowiązek etyki zawodowej.
Jak zostać prawnikiem?
Zdecydowanie zostanie prawnikiem nie jest proste. Aby nim zostać warto już w szkole średniej zacząć swoje przygotowania. Na studia na wydziale prawa i administracji dostaje się tak naprawdę niewiele osób. Tak więc osoba, która chce pracować jako prawnik, musi dobrze zdać maturę. Dlatego też już w szkole średniej należy pochłaniać właściwą wiedzę, aby mieć jakiekolwiek szanse w przyszłości na pracę w tym zawodzie. Warto wspomnieć, ze egzaminy na studia są bardzo trudne i wymagają dużej pracy. Jednakże obronienie pracy magisterskiej to jedno, ale niemniej ważna jest także aplikacja prawnicza. Nabór na aplikację odbywa się tylko raz w roku w miesiącu wrześniu. Aby móc przystąpić do egzaminu, należy złożyć takie dokumenty, jak:
– wniosek o dopuszczenie do egzaminu wstępnego,
– życiorys,
– trzy zdjęcia,
– kwestionariusz osobowy,
– oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów prawniczych,
– dowody uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.
Artykuł opracowano we współpracy z kancelariaminsk.pl