Dostarczanie paliwa do silnika jest rzeczą absolutnie niezbędną do prawidłowej pracy jednostki napędowej. W przypadku ciągnika Ursus C-360 zajmują się tym dwie pompy. Pierwsza z nich to pompka zasilająca, która ma za zadanie przetłoczyć paliwo z baku i przepchnąć je dalej. Samym zasilaniem silnika w paliwo zajmuje się natomiast duża pompa wtryskowa, która podaje ropę bezpośrednio na wtryskiwacze wysokociśnieniowe. Może się niestety zdarzyć, że jedna z tych pomp ulegnie awarii. Przekonaj się, jakie są najczęstsze objawy usterek i jak dokonać wymiany pompy.
Jak rozpoznać awarię pompy paliwa?
Czasami objawy awarii pompy paliwa nie są jednoznaczne. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne symptomy, które mogą wskazywać na ewentualne problemy z dostarczaniem ropy. Przede wszystkim dochodzi wówczas do spadku mocy, pojawia się też dymienie na szaro lub biało, a także kłopoty z rozruchem na zimno. Trzeba przy tym wiedzieć, że jeśli awarii ulegnie pierwsza pompa paliwowa C-360, czyli mniejsza — zasilająca, zauważysz jedynie spadek mocy oraz kłopoty z odpalaniem. Natomiast jeżeli dodatkowo dochodzi do charakterystycznego dymienia, to uszkodzeniu najpewniej uległa pompa wtryskowa — duża.
Zanim jednak zdecydujesz się na wymianę, powinieneś najpierw upewnić się, czy problem na pewno dotyczy pompy paliwa, a nie innego komponentu. Należy więc wyczyścić filtr powietrza, sprawdzić drożność przewodów układu dolotowego, kranika paliwa w baku, a przede wszystkim przewodu prowadzącego ropę. Nie może też być żadnych wycieków paliwa, ponieważ spowodują one spadek ciśnienia w układzie, co będzie związane z niedomaganiem którejś z pomp.
Wymiana pompy ropy w Ursusie C-360
Jeśli zdiagnozowałeś awarię małej pompki przetłaczającej, możesz samodzielnie dokonać jej wymiany. Wysokiej jakości zamienniki dostępne są w internetowych sklepach rolniczych, gdzie w przystępnych cenach zamówisz niezbędne produkty z dostawą do domu. Gdy przesyłka już do ciebie trafi, pozostaje zamontować urządzenie w ciągniku. W tym celu musisz zakręcić kranik baku paliwa, a następnie zdjąć wąż z króćca. Te same czynności wykonuje się po drugiej stronie, czyli tam, gdzie paliwo jest przetłaczane do dużej pompy wtryskowej. Pompa paliwowa C-360 jest bardzo łatwa w odpowietrzeniu. Odkręcasz ropę, luzujesz odpowietrzniki przy filtrach i na pompie wtryskowej, po czym przetłaczasz ręcznie paliwo, naciskając tłoczek w górnej części.
Wymiana pompy wtryskowej to o wiele trudniejsza operacja. Jest ona bowiem napędzana przez zębatki rozrządu, przez co wymagane jest jej ustawienie w dokładnie taki sam sposób, jak była ustawiona stara. Dlatego też zazwyczaj mechanicy nie polecają wykonywania tej czynności samodzielnie. Jeśli dokonałeś takiej wymiany, musisz odpowietrzyć również sekcję wysokiego ciśnienia. W tym celu luzujesz nakrętki wtrysków, a następnie kręcisz rozrusznikiem, aż zacznie pojawiać się ropa.
Pompa paliwowa C-360 jest ważnym podzespołem, który musi zawsze pozostawać sprawny. Dotyczy to zarówno małej pompki przetłaczające, jak i dużej pompy wtryskowej. Nieprawidłowe działanie będzie się objawiało problemami z odpalaniem ciągnika i jego pracą. Wymiana we własnym zakresie małej pompy jest prosta, natomiast chcąc wymienić pompę dużą, lepiej skorzystać z pomocy mechanika.