Początkowo Facebook był traktowany głównie jako platforma pozwalająca na zawiązywanie i utrzymywanie znajomości między osobami prywatnymi. Od co najmniej kilku lat sytuacja w tym zakresie zaczyna jednak mocno się zmieniać. Facebook jest jednym z miejsc, w których prowadzi się kampanię marketingową. Jakie działania należy wdrożyć jeszcze przed przystąpieniem do reklamy z użyciem Facebooka? Cenne wskazówki w tym zakresie można znaleźć w poniższym tekście.
Początkowo Facebook był traktowany głównie jako platforma pozwalająca na zawiązywanie i utrzymywanie znajomości między osobami prywatnymi. Od co najmniej kilku lat sytuacja w tym zakresie zaczyna jednak mocno się zmieniać. Facebook jest jednym z miejsc, w których prowadzi się kampanię marketingową. Jakie działania należy wdrożyć jeszcze przed przystąpieniem do reklamy z użyciem Facebooka? Cenne wskazówki w tym zakresie można znaleźć w poniższym tekście
Nie istnieje uniwersalny katalog czynności, które należy wykonać w ramach reklamy na Facebooku. Mimo to można wskazać powszechnie stosowane praktyki w tym obszarze. Oto niektóre z nich:
- publikowanie różnorodnych treści,
- UMIEJĘTNE stosowanie chatbotów,
- segmentacja klientów.
Publikowanie różnorodnych treści
Umieszczanie zróżnicowanych treści to absolutna podstawa, jeśli celem przedsiębiorstwa jest skuteczna promocja na Facebooku. Co to oznacza? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: fanpage, na którym znajdują się wyłącznie treści tekstowe, nie jest zbyt atrakcyjny z punktu widzenia przeciętnego użytkownika mediów społecznościowych.
Aby tego uniknąć, należy udostępniać także takie treści jak na przykład przejrzyste infografiki oraz materiały wideo (webinary). Takie rozwiązanie jest znacznie skuteczniejsze i przemawia do odbiorcy lepiej niż tzw. ściana tekstu.
W zależności od profilu przedsiębiorstwa stosuje się na przykład takie rozwiązania jak:
- webinary branżowe i wywiady ze specjalistami w danej dziedzinie,
- kolorowe infografiki, które w zwięzły sposób przekazują informacje o ofercie sklepu oraz dostępnych promocjach.
UMIEJĘTNE stosowanie chatbotów to podstawa
Coraz większą popularnością w nowoczesnym marketingu cieszą się tzw. chatboty, czyli programy, które w automatyczny sposób udzielają odpowiedzi na zapytania strony klienta. Chatbot może być cennym wsparciem dla zespołu obsługi klienta, trzeba jednak mieć na uwadze, by korzystać z tego rozwiązania rozważnie.
Zasadniczo, chatboty sprawdzają się w sytuacji, gdy klienci detaliczni zadają raczej proste, powtarzalne pytania. Zupełnie inaczej wygląda to wówczas, gdy reklamodawca jest firmą działającą w sektorze B2B (ang. Business-to-Business). W takim wypadku zdecydowanie lepszym sposobem jest oparcie się na obsłudze Messengera firmowego przez pracownika.
Segmentacja klientów
Segmentacja klientów na Facebooku jest możliwa m.in. z użyciem kampanii reklamowych, z których każda zostaje przeznaczona dla innego typu klientów. Z użyciem jakich kryteriów dzieli się odbiorców? W zależności od sytuacji mogą być to na przykład: płeć, wiek, zainteresowania (polubione fanpage czy grupy na Facebooku) lub lokalizacja. Dzięki algorytmowi sztucznej inteligencji możliwe jest dopasowanie typu reklam do odbiorców o określonych cechach. Targetowanie to sposób działania, który powinien zwiększyć skuteczność promocji w social mediach.
Reklama na Facebooku, czyli jak nie popełniać kosztownych błędów?
Podczas promowania się w mediach społecznościowych niezwykle łatwo o nietrafione działania. Wydaje się oczywiste, że więcej błędów w tym zakresie popełniają drobni przedsiębiorcy. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że duże przedsiębiorstwa są odporne na pomyłki.
Do błędów, które często popełnia się podczas promocji na Facebooku, należy na przykład brak testów A/B polegających na przygotowaniu postów itp. w różnych wariantach – reklamodawca nie jest wówczas w stanie stwierdzić, czy wybrana przez niego forma treści jest optymalna. Bez testu A/B nie da się niestety sprawdzić, czy wybrany key visual (kolorystyka, rodzaj i rozmiary czcionki, elementy graficzne, ikony itp.) jest optymalny.
Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że większe podmioty zazwyczaj dysponują możliwościami finansowymi i organizacyjnymi, by móc zatrudnić specjalistów ds. marketingu bądź skorzystać ze wsparcia zewnętrznych usługodawców w ramach outsourcingu. Takie działanie minimalizuje, ale oczywiście nie likwiduje ryzyka.
Reklama na Facebooku to jeszcze nie wszystko. Podsumowanie
Reklama na mediach społecznościowych typu Facebook czy Instagram to ważny element kampanii marketingowych prowadzonej w internecie. Umiejętny dobór sposobu działania nie jest zadaniem prostym. Co więcej, aktywność reklamowa social media wymaga utrzymywania budżetu przeznaczonego na tego typu działania.
Promocja na platformie Facebook nie powinna być traktowana jako jednorazowa inicjatywa. Wręcz przeciwnie: do zrealizowania celu konieczne jest systematyczne i przemyślane działanie. Brak regularnego działania to czasem pomijany, ale w gruncie rzeczy niezwykle istotny element. Systematyczne działanie to zasada, której należy przestrzegać także w przypadku innych form marketingu internetowego.
Jednocześnie, trzeba mieć na uwadze, że nawet najlepiej przygotowana reklama na Facebooku będzie niewystarczająca, jeśli nie jest wspomagana innymi narzędziami promocyjnymi. Jakie jeszcze działania należy wdrożyć, by firma mogła osiągnąć sukces i zapisać się w świadomości odbiorców? Oprócz reklamy na Facebooku konieczne są jeszcze takie rozwiązania jak na przykład:
- content marketing
- płatne reklamy Google Ads
- kampanie mailingowe (e-mail marketing).
Jedynie umiejętne połączenie wszystkich tych działań pozwala na osiągnięcie sukcesu.