Wsparcie dla mediów Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Postaw nam kawę za naszą pracę - KAWA :) 

Muzeum Historii Polski tworzy pomost między przeszłością a teraźniejszością

Prezydent Duda: Nowe Muzeum Historii Polski spełnia marzenie Lecha Kaczyńskiego.
Reklama

„To wydarzenie chwyta mnie za serce. Takie muzeum to spełnienie marzenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego” – powiedział Andrzej Duda, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, podczas uroczystej inauguracji siedziby Muzeum Historii Polski zlokalizowanego na terenie warszawskiej Cytadeli.

Muzeum Historii Polski (MHP) jest największym przedsięwzięciem i największą inwestycją kulturalną w dziejach niepodległego państwa polskiego. To tu ma się kształtować nowoczesny patriotyzm.

„Muzeum zlokalizowane jest w miejscu niezwykle ważnym dla polskiej historii – na Cytadeli warszawskiej, która jest symbolem próby zniewolenia Polaków, bo została wzniesiona przez cara po upadku powstania listopadowego” – zauważył Andrzej Duda, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

To tu więziono i mordowano walczących o Polskę, to stąd wywożono ich na katorgę. To miejsce oglądało też wybuch niepodległości i zwycięstwo nad Armią Czerwoną w 1921 r. „Muzeum będzie kształtowało przyszłą Rzeczpospolitą” – dodał prezydent.

Po III rozbiorze Polski powstało pierwsze polskie muzeum założone przez Izabelę Czartoryską w Puławach. Już wtedy jego celem było nie tyle zbieranie pamiątek, a gromadzenie dzieł z przeszłości, które mogły stać się orężem do walki o odrodzoną Rzeczpospolitą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„To nie tylko gmach, a symbol, który ma nas prowadzić ku przyszłości. Prawdziwie opowiedziana historia Polski to oręż do walki o lepszą przyszłość. Niech duch Rzeczpospolitej i ofiara poprzednich pokoleń pomagają wzrastać Polsce” – apelował Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów.

Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, stwierdził, że Muzeum Historii Polski to największa inwestycja państwa polskiego w kulturę. „Dokładnie tak powinni wyglądać miejsce, które mieści w sobie opowieść o tysiącu lat polskiej historii, kultury i tradycji. Muzeum będzie prezentować historię bez białych plam i przeinaczeń. Stanie na straży suwerennej tożsamości jest naszym wspólnym obowiązkiem” – apelował prof. Piotr Gliński.

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, przekonywał, że historia opowiadana przez MHP dotyczy największych wydarzeń w skali narodu, ale także pojedynczych losów ludzkich.

„Te historie wielkie i małe składają się na całość dziejów. Historia łączy, ale czasem dzieli. Chciałbym, aby to miejsce stało się miejscem dumy, ale i dialogu, czasem sporu o lepszą przyszłość, o lepszą Polskę” – zapewniał Robert Kostro.

Po 17 latach od dnia formalnego powołania Muzeum Historii Polski zaprasza w mury swojego gmachu na pierwszą wystawę. „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski” – to tytuł inauguracyjnej wystawy czasowej. Ekspozycję tworzy pięćset z liczącej blisko 60 tys. obiektów kolekcji Muzeum Historii Polski. Pokazuje ona wiele interesujących zabytków, ale również tłumaczy, skąd biorą się eksponaty prezentowane w muzealnych salach: jak się je pozyskuje i odzyskuje, jak ważna jest współpraca z innymi instytucjami kultury, z konserwatorami zabytków oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A wreszcie, jak wielkie znaczenie ma ofiarność prywatnych darczyńców. Przedmioty te pokazują rozpiętość tematyczną i chronologiczną zbiorów MHP, bo mamy tutaj i średniowieczny denar Chrobrego, i opowieść o zeszłorocznej pomocy, której udzieliliśmy Ukraińcom.

Licząca 1400 m2 sala wystaw czasowych będzie sercem wystawienniczej działalności Muzeum do czasu otwarcia wystawy stałej w 2026 r.

Przyszła ekspozycja stała Muzeum Historii Polski i będzie podporządkowana trzem zasadniczym wątkom. Pierwszy z nich to opowieść o historii narodu i państwa prowadzona przez pryzmat wolności. Drugi wątek stanowi z kolei opowieść o polskiej tożsamości oraz o tym, jak zmieniała się ona przez wieki. Natomiast trzeci to historia przemian cywilizacyjnych, życiu codziennym oraz o historii społecznej i gospodarczej naszego kraju.

Dodatkowo zadbano o wygląd MHP. Gmach Muzeum Historii Polski to dzieło samo w sobie. Jego marmurowa elewacja nawiązuje do kolejnych warstw historii: od czasów najdawniejszych, do współczesności. Na kamiennych płytach znajdziemy reliefy, które nawiązują do wybranych symboli polskiej architektury począwszy od Drzwi Gnieźnieńskich, aż po dwudziestowieczny modernizm. Efektownym zwieńczeniem budynku jest taras widokowy, z którego rozpościera się niezwykła panorama stolicy.

Nowo otwarta siedziba Muzeum Historii Polski, poza prezentacją eksponatów historycznych, będzie odgrywać także inne role. Oferuje szeroką gamę aktywności edukacyjnych dla uczniów, rodzin oraz dorosłych. W budynku dostępne jest Audytorium mogące pomieścić blisko 580 osób. To przestrzeń na koncerty, widowiska, konferencje, debaty oraz inne wydarzenia. To także stała sala koncertowa Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Z kolei sala kinowo-teatralna mieszcząca do 135 widzów będzie miejscem pokazów filmowych oraz spektakli teatralnych. Zlokalizowany na zewnątrz Park Edukacyjny MHP pozwala prowadzić zajęcia plenerowe oraz organizować gry terenowe. Z wszystkich tych obiektów można już korzystać.

Reklama


Dodaj komentarz