Wsparcie dla mediĂłw Wolnego SƂowa jest niezmiernie waĆŒne! Razem ratujmy niezaleĆŒne media! Postaw nam kawę za naszą pracę - KAWA :) 

SANEPID sprawdziƂ szpitalne jedzenie

Kontrola PIS w 2022 ujawniƂa niedostatki w dietach szpitalnych: często za sƂone, tƂuste i maƂo urozmaicone posiƂki. Nie dotyczy to wszystkich placówek.
Reklama

Szpitale nadal dietą często nadal nie rozpieszczają pacjentĂłw – wynika z kontroli przeprowadzonych w 2022 roku przez organy PaƄstwowej Inspekcji Sanitarnej. I choć wydawaƂoby się, ĆŒe posiƂki w szpitalu powinny być zdrowe, czyli skrojone pod konkretne zdrowotne potrzeby pacjentĂłw, często są: maƂo urozmaicone, za sƂone, za sƂodkie, za tƂuste i bez dbaƂoƛci o to, jakie mają alergeny. Oczywiƛcie nie we wszystkich placĂłwkach.

Lista uchybieƄ jest dƂuga, przy czym trzeba jednak pamiętać, ĆŒe szpital szpitalowi nierĂłwny, a SANEPID badaƂ tylko wybrane placĂłwki, a nie – wszystkie. PrĂłba jest jednak liczna: na zarejestrowanych 1028 szpitalnych blokĂłw ĆŒywieniowych skontrolowano ogóƂem 740, w tym 460 takich, w ktĂłrych dostarczycielem posiƂkĂłw byƂa firma cateringowa. Kontrole miaƂy rĂłĆŒny charakter; np. niewielką częƛć szpitalnych posiƂkĂłw zbadano w laboratorium.

Na podstawie oceny ĆŒywienia w zakresie diety podstawowej w szpitalach, w ktĂłrych dziaƂa szpitalna kuchnia przygotowująca posiƂki, stwierdzono nieprawidƂowoƛci w 102 jadƂospisach (na 414 jadƂospisĂłw), w 62 zestawieniach dekadowych (na 173 zestawieƄ; zestawienia dekadowe obejmują jadƂospis na 10 dni) oraz w 47 prĂłbach posiƂkĂłw zbadanych laboratoryjnie (na 58 pobranych). Natomiast w 262 prĂłbkach posiƂkĂłw dostarczanych do szpitala w formie cateringu stwierdzono nieprawidƂowoƛci w 60 jadƂospisach, 24 zestawieniach dekadowych i 12 prĂłbkach zbadanych laboratoryjnie.

W kontekƛcie szpitalnej diety warto pamiętać, ĆŒe tych placĂłwek często trafiają niedoĆŒywieni pacjenci. W przypadku bardzo ciÄ™ĆŒkich schorzeƄ niedoĆŒywienie znacząco pogarsza rokowanie. Onkolodzy na przykƂad mogą nie podjąć optymalnego w danym przypadku leczenia do czasu poprawy ogĂłlnego stanu pacjenta; w przeciwnym razie moĆŒna spodziewać się znaczących powikƂaƄ. problem jest ogromny; w zaleĆŒnoƛci od rodzaju nowotworu niedoĆŒywienie dotyczyć moĆŒe od 40 do 80 proc. pacjentĂłw onkologicznych. Przy czym niedoĆŒywiony pacjent nie oznacza wyƂącznie osoby wychudzonej – bardzo często niedoĆŒywienie jest skutkiem choroby otyƂoƛciowej i nadwagi.

Dalszy ciąg materiaƂu pod wideo

Jak podano w raporcie GƂównego Inspektora Sanitarnego, ktĂłry opublikowano na początku  sierpnia tego roku pt. „Stan sanitarny kraju w 2022 roku” do najczęƛciej powtarzających się uchybieƄ w zakresie ĆŒywienia pacjentĂłw naleĆŒaƂy nieprawidƂowo skomponowane jadƂospisy, w tym:

  • nieprecyzyjne informacje na temat alergenĂłw, zaplanowanych potraw oraz ich gramatury,
  • maƂa rĂłĆŒnorodnoƛć potraw i napojĂłw, powtarzalnoƛć daƄ w dekadzie (jadƂospis na 10 dni- przyp. red.), maƂo urozmaicone ƛniadania i kolacje, w większoƛci bez dodatku warzyw/owocĂłw,
  • niska wartoƛć energetyczna posiƂkĂłw w stosunku do zapotrzebowania dziennego dla pacjentĂłw,
  • brak w posiƂkach gƂównych (ƛniadaniu, obiedzie lub kolacji) peƂnowartoƛciowego biaƂka, tj. zwierzęcego lub biaƂka roƛlin strączkowych,
  • maƂa podaĆŒ warzyw oraz owocĂłw w dziennej racji pokarmowej,
  • zbyt niska podaĆŒ produktĂłw zboĆŒowych peƂnoziarnistych, kasz i produktĂłw z peƂnego przemiaƂu mąki,
  • brak lub podawanie zbyt maƂej iloƛci mleka i przetworĂłw mlecznych,
  • brak lub podawanie zbyt maƂej iloƛci ryb i/lub przetworĂłw rybnych,
  • nieuwzględnienie w diecie tƂuszczĂłw roƛlinnych bogatych w kwasy jedno – i wielonasycone,
  • podawanie zbyt duĆŒej iloƛci potraw smaĆŒonych (brak zrĂłĆŒnicowania technik przygotowywania potraw w dekadzie), a takĆŒe sƂodkich daƄ i dodatkĂłw (dĆŒemu, kremu czekoladowego i miodu),
  • duĆŒy udziaƂ produktĂłw wysoko przetworzonych (konserw, pasztetĂłw, mortadeli, mielonki), stosowania koncentratĂłw zup w proszku,
  • obecnoƛć w posiƂkach (ocena iloƛciowa) ponadnormatywnej iloƛci soli lub tƂuszczĂłw.

Z kolei, jeƛli chodzi o wymagania higieniczno-sanitarne, które powinny być speƂnione w miejscu przygotowania posiƂków w szpitalu do najczęstszych uchybieƄ zaliczono:

  • niewƂaƛciwy stan sanitarno-techniczny pomieszczeƄ bloku ĆŒywienia,
  • niewƂaƛciwy stan sanitarno-techniczny wyposaĆŒenia oraz urządzeƄ,
  • brak dokumentacji lub zapisĂłw w dokumentacji kontroli wewnętrznej: GHP, GMP i HACCP, jak rĂłwnieĆŒ niedostosowanie tej dokumentacji do stanu faktycznego, nieprzestrzeganie zapisĂłw instrukcji GHP/ GMP (np.: brak lub nieprawidƂowe zabezpieczenie obiektu przed szkodnikami, brak terminowego przeglądu i konserwacji maszyn, brak prawidƂowego monitoringu ustalonego punktu kontroli, brak aktualnego wyniku badania wody przeznaczonej do spoĆŒycia),
  • przechowywanie i stosowanie przeterminowanych ƛrodkĂłw spoĆŒywczych do przygotowania posiƂkĂłw,
  • nieprawidƂowe przechowywanie artykuƂów spoĆŒywczych, m.in: brak segregacji produktĂłw w urządzeniach chƂodniczych (np.: w opakowaniach nieprzeznaczonych do kontaktu z ĆŒywnoƛcią lub wtĂłrnie wykorzystywanych opakowaniach jednorazowych, przechowywanie gotowych póƂproduktĂłw z surowcami), niezachowanie ƂaƄcucha chƂodniczego,
  • niewƂaƛciwe zagospodarowanie odpadĂłw.

Organy PaƄstwowej Inspekcji Sanitarnej, jak przekazano w raporcie, w przypadku  stwierdzenia nieprawidƂowoƛci dotyczących warunkĂłw sanitarno-higienicznych w obiektach, w ktĂłrych przygotowywano i wydawano posiƂki nakƂadaƂy mandaty karne, wydawaƂy zalecenia pokontrolne lub decyzje administracyjne obligujące do ich poprawy. Ustalano teĆŒ terminy usunięcia uchybieƄ.

Natomiast, jeƛli wykryto nieprawidƂowoƛci dotyczące ĆŒywienia pacjentĂłw, dyrektorzy szpitali otrzymywali pisma z uwagami dotyczącymi stosowania zasad racjonalnego ĆŒywienia. Organy PaƄstwowej Inspekcji Sanitarnej przekazywaƂy takĆŒe dyrektorom szpitali, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przedsiębiorcom odpowiedzialnym za stwierdzone nieprawidƂowoƛci uwagi dotyczące stosowania zasad racjonalnego ĆŒywienia pacjentĂłw oraz zobowiązywaƂy do poprawy jakoƛci posiƂkĂłw, zwracając uwagę na dbaƂoƛć zarĂłwno o bezpieczeƄstwo produkowanych posiƂkĂłw, jak i prawidƂowe ĆŒywienie, ktĂłre powinno być dostosowane do stanu zdrowia pacjenta oraz wspomagać leczenie i rekonwalescencję.

W 2022 r. w rejestrach PaƄstwowej Inspekcji Sanitarnej znajdowaƂo się 1028 blokĂłw ĆŒywienia w szpitalach, z ktĂłrych ponad poƂowa, czyli 696, dziaƂaƂa w systemie cateringowym, w oparciu o posiƂki dostarczane przez firmy zewnętrzne. Organy PaƄstwowej Inspekcji Sanitarnej w 2022 roku skontrolowaƂy ogóƂem 740 blokĂłw ĆŒywienia w szpitalach, w tym 460 blokĂłw w szpitalach korzystających z usƂug firm cateringowych.

Organy PaƄstwowej Inspekcji Sanitarnej naƂoĆŒyƂy 22 grzywny na kwotę 5150 zƂ, w tym 13 mandatĂłw na kwotę 3750 zƂ w szpitalach prowadzących ĆŒywienie w systemie cateringowym. WydaƂy ogóƂem 202 decyzje administracyjne, w tym 79 w szpitalach prowadzących ĆŒywienie w systemie cateringowym.

Reklama


Dodaj komentarz