Wsparcie dla mediów Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Postaw nam kawę za naszą pracę - KAWA :) 

Pokaż swoją firmę w sieci, dzięki obecności w popularnych serwisach

Widoczność w sieci dla firm: Katalogi online i wizytówki internetowe - jak skutecznie promować swój biznes w Internecie.
ReklamaBezpieczny hosting na nazwa.pl

Mawia się, że jeśli nie ma cię w internecie – nie istniejesz. Dotyczy to także przedsiębiorców i ich firm. Dzisiaj, żeby przyciągnąć klientów i skutecznie prowadzić swój biznes, trzeba dać im się znaleźć. W jaki sposób? Poprzez widoczność firmy w sieci. I tu z pomocą przychodzą popularne narzędzia jak np. internetowe katalogi firm. Czym są? W jakich popularnych serwisach warto prezentować swoją firmę? Jakie elementy powinna zawierać internetowa firmowa wizytówka? Odpowiedź na pytania znajdziesz w artykule.

Czym są katalogi firm?

Najogólniej mówiąc, katalogi firm to internetowe bazy danych, które zawierają różnego rodzaju informacje o przedsiębiorstwach. Są to przeważnie informacje podstawowe, ale z punktu widzenia klientów, szukających danych produktów czy usług – bardzo istotne. Tak jak w przypadku takich katalogów firm jak Panorama Firm i pkt.pl, mogą one obejmować takie dane jak: nazwa firmy, adres, numer telefonu, adres e-mail, link do strony internetowej czy opis działalności. Serwisy te z jednej strony są przyjazne klientom, a z drugiej strony czerpią z nich także korzyści właściciele firm, chcący dotrzeć ze swoją ofertą do potencjalnych klientów. Warunek jest jeden –  zafundować swojej firmie miejsce w takim katalogu. Z rożnych powodów, o których bardziej szczegółowo mowa poniżej.

Dlaczego warto założyć wizytówkę w katalogach firm?

Odpowiedź jest prosta, bo tam są klienci. To w internecie szukają produktów, usług i firm. Zresztą potwierdzają to także wyniki badań. Według badania Mediapanel, w lipcu liczba internautów wyniosła prawie 30 milionów. Każda z tych osób to potencjalny klient, ale żeby nim się stał, trzeba wyjść mu ma spotkanie. W jaki sposób? Nie inaczej, jak dodając firmę do katalogu, by zyskała na widoczności.

Czasami nie wystarczy jedynie „dodać firmę” do katalogu, aby „telefony nam się rozdzwoniły”. Liczy się także, jak to zrobimy. Pamiętajmy, że decydując się na wizytówkę w katalogu firm, warto zadbać o to, aby była atrakcyjna i profesjonalna. Oprócz informacji, o których była mowa wcześniej w artykule, można rozbudować wizytówkę także o zdjęcia, materiały wideo, dłuższe artykuły eksperckie czy kompleksowe opisy, zgodne z zasadami SEO. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tym zalety tych serwisów, jak również atrakcyjnych wizytówek się nie kończą. Są one bowiem także cennym źródłem linków zewnętrznych prowadzących do firmowej strony internetowej (link building). Jeśli więc zadbasz o atrakcyjne wizytówki w popularnych katalogach i umieścisz w nich odnośniki do witryny, to pozycja Twojej firmy w wyszukiwarkach internetowych się poprawi. To przyczyni się do wzrostu ruchu na stronie i pozyskania nowych klientów. Czy nie o to właśnie chodzi?

To nadal nie koniec zalet. Google wysoko ocenia takie serwisy jak pkt.pl, panoramafirm.pl czy biznesfinder.pl, ponieważ są katalogami o wysokiej widoczności. Obecność firmy w tego rodzaju serwisach branżowych jest więc kluczowa, ponieważ pozwala ona budować wiarygodność „w oczach” algorytmów wyszukiwarek. To właśnie przekłada się na lepszą pozycję firmy w internecie.

Umieść więc firmę w internetowym katalogu firm, aby:

 • prezentować swoją ofertę w internecie,
 • zwiększać widoczność w sieci i budować rozpoznawalność,
 • pozycjonować własną stronę internetową,
 • docierać do większej liczby klientów.

Jeżeli zastanawiasz się nad kosztem założenia takiej wizytówki, mamy dobrą wiadomość. Podstawowa wersja wizytówki jest bezpłatna, a więc otrzymujesz reklamę działalności nie ponosząc kosztów. Pamiętaj jednak, że dla większej atrakcyjności wizytówki, o której była mowa, możesz skorzystać z wielu dodatkowych opcji reklamowych oferowanych przez popularne serwisy, jak np. wyświetlanie ofert specjalnych. Opcji masz naprawdę sporo, jest w czym wybierać.

Jeżeli oprócz wpisu bezpłatnego zawierającego podstawowe dane, chcesz wzbogacić ją także o elementy dodatkowe, dzięki którym stanie się bardziej widoczna, warto skonsultować się ze specjalistą.

Czym jest wizytówka NAP i jakie dane w niej zamieścić?

NAP to skrót pochodzący od Name, Address, Phone, a więc mówimy tutaj o podstawowych danych firmy. To jednak nie wszystko, bo poza nazwą, adresem i numerem telefonu wizytówka NAP często zawiera też inne, nie mniej istotne informacje. Warto umieścić w niej również:

 • adres e-mail (nie każdy lubi dzwonić),
 • adres strony internetowej,
 • link do profili firmy w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne),
 • krótki opis działalności firmy wraz ze słowami kluczowymi,
 • listę usług i produktów, które oferuje firma,
 • NIP i REGON,
 • godziny otwarcia,
 • zdjęcie siedziby (opcjonalnie).

Im więcej informacji znajdzie na wizytówce użytkownik, tym lepiej. Dzięki temu lepiej zapozna się z profilem działalności firmy i formami kontaktu z nią. Zadbaj o to, aby informacje na wszystkich założonych wizytówkach były aktualne i spójne – zwiększa to wiarygodność firmy i świadczy o jej rzetelności. Dotyczy to takich szczegółów jak np. zapis nazwy lub adresu. Zdecyduj więc, czy używasz skrótów, czy pełnych nazw i konsekwentnie się tego trzymaj.

Gdzie warto założyć firmową wizytówkę? Przykłady polecanych katalogów firm

Atrakcyjna wizytówka to jedno, ale ogromne znaczenie ma także jej umieszczenie w wielu wartościowych miejscach w sieci. Pamiętaj, że im więcej wizytówek ze spójnymi danymi założysz, tym zaufanie klientów i algorytmów Google będzie większe.

Tu z pomocą przychodzi wiele serwisów, które oferują bezpłatne lub odpłatne założenie wizytówki NAP. Warto postawić przede wszystkim na te najbardziej rzetelne i wysoko oceniane w „oczach” Google. Ogólnodostępne katalogi firm obejmują wszystkie rodzaje działalności, podczas gdy specjalizowane (np. budownictwo.pl) skupiają się na konkretnych branżach lub regionach. W zależności od potrzeb i rodzaju działalności, przedsiębiorcy mogą wybierać te wg nich najlepsze. Warto być obecnym zarówno w katalogach ogólnych, jak i dedykowanych.

Popularne katalogi firm, w których warto się znaleźć to m.in.:

 • Panorama Firm,
 • Pkt.pl,
 • BiznesFinder,
 • AleRanking.

Mimo tego, że internet pęka w przysłowiowych szwach od liczby różnego rodzaju serwisów z katalogami firm, musisz wiedzieć, że nie każde miejsce nadaje się do tego, aby zostawić tam dane. Dlatego, zanim zdecydujesz się na założenie wizytówki, sprawdź, jakie możliwości daje dany serwis. Upewnij się, czy poza podstawowymi informacjami takimi jak dane kontaktowe i adresowe będzie można dodać w nim inne wartościowe treści związane z działalnością np. galerię zdjęć, dłuższe opisy czy słowa kluczowe.

Warto także sprawdzić, jaką renomą cieszy się wybrany katalog. Zakładanie wizytówek w niesprawdzonych miejscach może dać efekt odwrotny od zamierzonego, ponieważ algorytmy Google stawiają na jakość prezentowanych treści i ich źródło. Była już o tym mowa w niniejszym artykule.

Podsumowując, profesjonalnie przygotowane wizytówki firmy umieszczone w wielu wiarygodnych miejscach umocnią pozycję Twojej firmy w sieci oraz wpłyną na jej miejsce w wynikach wyszukiwarek internetowych. Liczy się zarówno ich jakość, jak również liczba. 

Popularne katalogi firm jako narzędzie do budowania widoczności online

Warto skorzystać z tego sposobu promocji i umieścić informacje o swojej firmie w katalogach firm, pamiętając jednak o wybraniu tylko tych sprawdzonych serwisów, które są popularne i cieszą się dobrą opinią. 

Reklama Bezpieczny hosting na nazwa.pl


Dodaj komentarz