Wsparcie dla mediów Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Postaw nam kawę za naszą pracę - KAWA :) 

Rekordowe środki na ochronę zdrowia w 2024 roku

Premier Morawiecki odwiedza szpitale, inwestując w ochronę zdrowia. Rekordowe 190 mld zł na 2024 r. Zwiększenie funduszy i nowoczesność.
ReklamaBezpieczny hosting na nazwa.pl

Zdrowie Polaków to jeden z priorytetów działania rządu. Dbamy nie tylko o infrastrukturę i nowoczesny sprzęt w placówkach – ulepszamy cały system leczenia. Co roku zwiększamy środki z budżetu państwa na ochronę zdrowia – w 2024 r. zaplanowaliśmy rekordową kwotę 190 mld zł. To ponad dwukrotnie więcej niż za czasów naszych poprzedników w 2015 r. Jest to możliwe dzięki uszczelnieniu podatków. Środki zabrane mafiom VAT-owskim przeznaczamy na realizację programów rządowych w zakresie opieki zdrowotnej. To m.in. darmowe leki dla najmłodszych oraz seniorów, czy brak limitów do lekarzy specjalistów. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził szpital w miejscowości Pionki oraz Ośrodek Zdrowia w Przytyku. Obie placówki otrzymały rządowe środki na modernizacje.

190 mld zł na ochronę zdrowia w 2024 r.

Zdrowie Polaków jest najważniejsze, dlatego stale dążymy do poprawy funkcjonowania ochrony zdrowia. Cały czas inwestujemy w szpitale. Co roku zwiększamy budżet na leczenie naszych obywateli w najlepszych warunkach.

Nasi poprzednicy w 2015 r. na ochronę zdrowia przeznaczyli 77,2 mld zł. W 2023 r. jest to już 170,3 mld zł. W 2024 r. zaplanowaliśmy rekordową kwotę 190 mld zł.

– Naprawa ochrony zdrowia może być pokazana na wielkich liczbach – to ponad 100 miliardów złotych więcej wydatków na ochronę zdrowia – podkreślił premier Mateusz Morawiecki na konferencji przed szpitalem w Pionkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zlikwidowaliśmy limity do specjalistów i wprowadziliśmy darmowe leki dla seniorów 75+. W ramach #NoweKonkrety program bezpłatnych leków został poszerzony o dwie grupy:

  • osoby powyżej 65. roku życia,
  • dzieci i młodzież do 18. roku życia.

Dzięki tym zmianom aż 16 mln obywateli skorzysta z nowych rozwiązań. 

Nowa kadra medyczna – kształcimy więcej lekarzy

Dzięki naszym działaniom mamy więcej lekarzy i lekarzy dentystów. Na koniec 2015 r. liczba osób wykonujących zawód wyniosła blisko 167 tys. Na koniec grudnia 2022 r. było to już 191 tys. Zwiększyliśmy o 3616 miejsc limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim.

  • W roku akademickim 2023/2024 to aż 9 804 miejsc.
  • 8 lat wcześniej było to 6 188 miejsc.

– Przyjęliśmy na studia medyczne więcej adeptów tej sztuki. Dzisiaj ponad 3 500 więcej medyków kształci się. Więcej przyszłych lekarzy kształcimy na studiach medycznych, po to właśnie, aby pacjenci mogli być leczeni w najlepszych warunkach – powiedział szef polskiego rządu w Pionkach.

Cyfryzacja ochrony zdrowia

Wdrożyliśmy pierwsze e-usługi w systemie ochrony zdrowia. Pacjenci chętnie korzystają z e-recept, które wystawiono już ponad 1,6 mld razy. Skorzystało z nich blisko 37 mln Polaków. Już ponad 17 mln Polaków korzysta z Internetowego Konta Pacjenta. (Stan na lipiec 2023 r.) To właśnie tam możesz odebrać e-receptę czy  e-skierowanie.

– Przeprowadziliśmy służbę zdrowia od czasów analogowych do czasów cyfrowych. Mamy e-receptę, mamy e-skierowanie. Teraz można otrzymać receptę na telefon, a więc ogromna łatwość – wskazał szef polskiego rządu.

Dofinansowanie z budżetu państwa dla placówek medycznych

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził nowo otwarty pawilon Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Lecha i Marii Kaczyńskich – Pary Prezydenckiej w Pionkach. Szpital otrzymał ponad 43 mln zł rządowego dofinansowania na budowę i wyposażenie szpitala. To największa inwestycja powiatu radomskiego w ostatnim czasie.

Budynek jest wyposażony w fotowoltaikę oraz pompy ciepła. Przebudowany i zmodernizowany został również budynek dawnej apteki szpitalnej. Cała działalność szpitala ma zostać przeniesiona do końca 2023 r.

– Po wielkich wysiłkach, naprawie finansów publicznych, mogliśmy przekazać część środków właśnie na realizację tego wielkiego dzieła – tego dzieła, które w Pionkach jest doceniane przez mieszkańców – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki odwiedził również Ośrodek Zdrowia w Przytyku. Placówka otrzymała ponad 2 mln zł rządowego dofinansowania na rozbudowę i przebudowę budynku.

Dzięki nowej inwestycji w przychodni jest teraz dużo więcej pomieszczeń, w tym dodatkowe gabinety i oddział rehabilitacji. Gabinety są dostosowane do przyjęcia osób ze szczególnymi potrzebami. Od teraz mieszkańcy mają odpowiednią opiekę zdrowotną u siebie na miejscu i nie muszą jeździć do innych miejscowości.

– Ta placówka, która od dziesięcioleci służy mieszkańcom,  nie tylko będzie dalej mogła funkcjonować, ale będzie mogła świadczyć usługi medyczne na naprawdę wysokim poziomie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Reklama Bezpieczny hosting na nazwa.pl


Dodaj komentarz