Wsparcie dla mediów Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Postaw nam kawę za naszą pracę - KAWA :) 

40 mln zł z UE na inwestycje dla firm z powiatów graniczących z Białorusią i Rosją

Do 11 września trwa konkurs dla firm z pogranicza Białorusi i Rosji w ramach Funduszy Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027.
ReklamaBezpieczny hosting na nazwa.pl

Do 11 września br. mikro-, małe i średnie firmy z powiatów bezpośrednio graniczących z Białorusią i Rosją mogą składać wnioski w pierwszym konkursie przeznaczonym bezpośrednio dla przedsiębiorstw w ramach nowego programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027.

Unijne wsparcie ma służyć przyciągnięciu inwestorów i tworzeniu nowych miejsc pracy w gminach doświadczających kumulacji negatywnych czynników społeczno-gospodarczych ze względu na agresję Rosji na Ukrainę oraz pozostawanie Białorusi w strefie wpływów agresora. Te czynniki to m.in.: spadek liczby ludności, wzrost bezrobocia czy niższe dochody gmin z podatków. Dofinansowanie z UE ma też stymulować rozwój firm już funkcjonujących na tych obszarach.

Dotację można uzyskać na wdrażanie innowacji w zakresie produktów, usług oraz procesów. Inwestycje powinny zostać zrealizowane na obszarze 50 gmin z powiatów bezpośrednio graniczących z Białorusią (sejneński, augustowski, sokólski, białostocki, hajnowski, siemiatycki) i Rosją (suwalski).

Podczas oceny wniosków komisja weźmie pod uwagę m.in.: innowacyjność projektu, wzrost zatrudnienia będący wynikiem jego realizacji, wpisanie się w inteligentne specjalizacje regionu, oddziaływanie prośrodowiskowe (zwiększenie efektywności wykorzystania energii i zasobów naturalnych lub działania ograniczające ilość odpadów i zanieczyszczeń), podnoszenie kompetencji pracowników czy rodzaj inwestycji (premiowane będą: zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego, zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacja produkcji i najwyżej punktowane – założenie nowego zakładu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotacja wynosi w przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw do 70 proc. wydatków kwalifikowanych, a w przypadku średnich przedsiębiorstw – do 60 proc. tych wydatków. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na grudzień br.

Wnioski można składać do poniedziałku 11 września (do godz. 23:59) wyłącznie w formie elektronicznej.

Kolejny konkurs dla podlaskich przedsiębiorców ruszy 22 września i potrwa do 31 października br. Będzie skierowany do firm na wdrażanie innowacji w zakresie produktów, usług oraz procesów, mających na celu rozpoczęcie lub zwiększenie eksportu.

Reklama Bezpieczny hosting na nazwa.pl


Dodaj komentarz