WirtualneMedia.info
Wszystko co ciekawe w jednym miejscu

Zwiedzamy Południowy Tyrol – Urlop z historią w tle

Piękne krajobrazy, możliwość uprawiania sportów zimowych, pieszych wędrówek i przejażdżek konnych, wspaniała kuchnia pełna niemieckich i włoskich smaków, wreszcie ciekawa historia. To wszystko znajdziemy w Południowym Tyrolu. Szczególnie usatysfakcjonowani będą Ci turyści, którzy oprócz tradycyjnych form spędzania urlopu poszukują wiedzy o historii miejsc, w których się znaleźli podczas przemierzania południowo tyrolskich szlaków. Jest to bowiem region, w którym znajduje się ponad 800 zamków, twierdz i okazałych zabytkowych posiadłości. Dzisiaj pełnią funkcję muzeów, siedzib lokalnych towarzystw, centrów kultury, a w niektórych można nawet zamieszkać podczas urlopu.

0

Bogata historia …

… sięgająca czasów rzymskich, kiedy to utworzono pierwsze szlaki tranzytowe przez Alpy. Po upadku cesarstwa zachodnio rzymskiego, utworzone w połowie VI w. księstwo Trydentu objęło także południowy kraniec Tyrolu, wraz z powstałymi później w średniowieczu miastami: Merano i Bolzano. Z kolei okres średniowiecza to czas germanizacji tych ziem, głównie przez przedstawicieli graniczącej z Tyrolem Bawarii. Z biegiem czasu region przeszedł pod wpływy Hrabstwa Tyrolu (z siedzibą w zamku Tirol pod Merano), które w 1180 roku uniezależniło się od Księstwa Bawarii. Z kolei, po śmierci ostatniego z Grafów tyrolskich, w połowie XIII w. tereny te przeszły we władanie przez hrabiów Gorycji (region włoski u podnóża Alp Julijskich), wtedy jednych z najpotężniejszych dynastii w Południowych Alpach. Finalnie, od 1363 r., stały się dobrem dziedzicznym austriackiego domu Habsburgów. I tych właśnie czasów pochodzi wiele budowli i zabytków, które możemy podziwiać do dziś.

Warte zwiedzania:

Na południowotyrolskich szlakach turystycznych możemy co rusz podziwiać twierdze, zamki i okazałe posiadłości, których w sumie naliczono 800, a największe ich skupisko znajduje się wokół Bolzano/Bozen. Nie sposób zwiedzić je wszystkie. Oto kilka najważniejszych i najciekawszych miejsc:

Bolzano, stolica Tyrolu Południowego, zachwyca urokliwą starówką, bogatą ofertą muzealną, której przykładem jest Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu, w którym można zobaczyć słynnego Ötzi, „Człowieka lodu”. Na obrzeżach miasta znajdują się malownicze ruiny zamku Firmianoz X wieku. Stanowiła ona wówczas własność biskupów Trydentu. W XV wieku tereny te wraz z zamkiem dostały się we władanie Habsburgów. Wtedy też z polecenia ówczesnego regenta Tyrolu, Zygmunta Habsburga warownia została przebudowana w monumentalną przypominającą swoim kształtem koronę potężną twierdzę. To właśnie z tego okresu pochodzi niemiecka nazwa zamku Schloss Sigmundskron (Korona Zygmunta).

Zamek Trauttmansdorff to kolejna atrakcja, której nie można pominąć. Położony jest na przedmieściach Merano/Meran. Znany jest ze swoich ogrodów botanicznych (o powierzchni ponad 12 hektarów) i Muzeum Turystyki Południowego Tyrolu „Touriseum”. To pierwsze muzeum w rejonie alpejskim, opowiadające 200-letnią historię turystyki w Tyrolu z perspektywy zarówno turystów, jak i rodzimych mieszkańców okolicy.

Muzea Górskie Messnera (Messner Mountain Museum – MMM): Juval, Firmian, Ortles, Dolomites i Ripa – Reinhold Messner, włoski podróżnik i alpinista stworzył wyjątkowy projekt poświęcony górom i ich kulturze. W pięciu niezwykłych miejscach (w tym 3 to średniowieczne zamki) funkcjonują górskie muzea: MMM – Messner Mountain Museum. Każde z nich jest miejscem obcowania z górami, z człowiekiem, ale również z samym sobą. MMM Firmiano z siedzibą na zamku Sigmundskron poświęcone jest konfrontacji człowieka z górami – „Auseinandersetzung Mensch-Berg”, natomiast MMM Ortles w Solda/Sulden prezentuje tematykę „Im End der Welt” (Na końcu świata). MMM Dolomites, położone w sercu Dolomitów między miejscowościami Pieve di Cadore i Cortina d’Ampezzo, przedstawia w niezwykle spektakularnym otoczeniu na wysokości 2181 n.p.m. historię odkrywania i zdobywania szczytów tego pasma górskiego. MMM Juval na zamku Juval w miejscowości Val Venosta/Vinschgau poświęcono mitowi gór – „Mythos Berg”, a ostatnie z pięciu muzeów, MMM Ripa na zamku Brunico/Bruneck zajmuje się tematyką dziedzictwa gór – „Erbe der Berge”.

Zamek Churburg w Val Venosta/Vinschgau u wrót doliny Val di Mazia/Matschertal, niedaleko Sluderno/Schluderns, to jeden z najlepiej zachowanych zamków Tyrolu Południowego. Jego podwoje kryją największą w Europie zbrojownię z prywatnym, oryginalnie zachowanym zbiorem średniowiecznej broni. Zbudowany w 1253 roku, wielokrotnie przebudowywany, dzisiaj jest perłą renesansu.

Zamek Tirol to historyczna siedziba Hrabstwa Tyrolu, którym rządzili grafowie. Wykorzystywali położenie szlaków tranzytowych wprowadzając cła i opłaty drogowe, zapewniając sobie w ten sposób stałe i wysokie dochody z wymiany towarowej pomiędzy Włochami i landami niemieckimi. Dzisiaj historię tego miejsca opowiada interaktywna wystawa.

Zamek Casanova/Neuhaus w Bruneck warto wybrać jeśli chcemy mieszkać i biesiadować jak prawdziwi rycerze. Bowiem w zamku tym istnieje możliwość zatrzymania się a nawet organizacji spotkań, świąt i wesel. Poza tym jest to centrum kultury słynące z ogrodów zamkowych, winiarni i restauracji oraz uroczystej oprawy nadawanej organizowanym imprezom.

Ruiny zamku Wolkenstein (Dolomity/Val Gardena) zawieszone są jak orle gniazdo w ścianie masywu górskiego Stevia. Miejsce nie jest łatwo dostępne, ale trud dotarcia rekompensują późniejsze widoki na okolicę.

To tylko kilka przykładów. Będąc na miejscu, praktycznie na każdym kroku można trafić na jedno z ponad 800 zabytkowych i wartych obejrzenia miejsc.

Nocleg w zamku

Południowy Tyrol znany jest także z gościnności i rodzinnych gospodarstw agroturystycznych. Tylko w zrzeszeniu „Roter Hahn” skupionych ich jest ponad 1600. Część z nich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie opisywanych powyżej atrakcji turystycznych. Kilkanaście zaś takimi atrakcjami jest. Wyobraźcie sobie spędzenie urlopu w gospodarstwie, które mieści się w zabudowaniach sprzed 800 lat, w zamkowych murach czy też odrestaurowanej wieży. Mieszkając w kilkusetletnich pokojach i apartamentach, można poznać historię Południowego Tyrolu, jednocześnie ciesząc się z dnia dzisiejszego i patrzeć w przyszłość. W zabytkowych gospodarstwach o stuletnich stropach i kunsztownych freskach, w obłożonych boazerią izbach można poczuć atmosferę z czasów przodków dzisiejszych gospodarzy. Fachowo odnowione zabytkowe gospodarstwa potrafią wprawić w zachwyt.

Każdy taki obiekt jest oznakowany jako gospodarstwo „historyczne“. To swego rodzaju znak jakości. By go zdobyć trzeba spełnić surowe wymagania, m.in.: gospodarstwo powinno być zbudowane w typowym, regionalnym stylu i posiadać historyczne elementy tego stylu, np. sklepienia, zaś ściany zewnętrzne zabudowań powinny pochodzić co najmniej z XIX wieku lub z jeszcze wcześniejszego okresu. Nowe budynki lub dobudówki powinny jednoznacznie odróżniać się od budynku historycznego i harmonicznie komponować się z otoczeniem. Obiekt historyczny powinien być starannie odrestaurowany, a nie całkowicie odnowiony. Na podłogach nie powinno być dywanów ani wykładzin z tworzyw sztucznych. Kronika gospodarstwa powinna zawierać udokumentowaną jego historię, stare zwyczaje i podania, opisy życia codziennego w gospodarstwie dawniej i dziś.

Chcesz być na bieżąco z ciekawymi informacjami dnia? Polub nas na Facebooku!

loading...
Komentujcie na Facebooku lub na naszj stronie. Wasze zdanie jest dla nas bardzo ważne, dlatego czekamy również na Wasze maile. Już wiele razy nas zainspirowały do napisania ciekawego artykułu. Najciekawsze zamieścimy w naszym serwisie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.
BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut