W świętokrzyskim mieszkania socjalne dla uchodźców sfinansują z unijnych pieniędzy

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego 18 stycznia przyjął regulaminy dwóch konkursów, dzięki którym z funduszy europejskich zostaną sfinansowane mieszkania socjalne dla uchodźców z Ukrainy oraz sprzęt komputerowy dla ukraińskich uczniów. Nabory ruszą 1 lutego.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze
LINKI SPONSOROWANE: Usługi finansowe - Usługi na najwyższym poziomie - Sprawdź nas koniecznie!
LINKI SPONSOROWANE: Kalkulator OC AC - Najtańsze oferty UBEZPIECZEŃ na rynku!
LINKI SPONSOROWANE: Sklep z gadżetami - Gadżety które zaskakują!
LINKI SPONSOROWANE: Suplementy diety - Suplementy wspomagające odchudzanie, zdrowie,urodę!
LINKI SPONSOROWANE: To miejsce może być Twoje! Napisz do nas i kup swoją reklamę!
W świętokrzyskim mieszkania socjalne dla uchodźców sfinansują z unijnych pieniędzy
Foto: UM Województwa ŚwiętokrzyskiegoDofinansowanie wsparcia dla uchodźców z Ukrainy jest możliwe dzięki utworzeniu nowej, trzynastej osi priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 – ,,CARE – Wsparcie osób uciekających z Ukrainy w wyniku działań zbrojnych, prowadzonych na terenie tego kraju”, w ramach której zaplanowano dwa konkursy: „Mieszkania socjalne dla uchodźców” oraz „Wyposażenie uczniów/uchodźców w sprzęt komputerowy”.  Na oba programy przeznaczono prawie 20 mln zł.

„Dzielimy się z uchodźcami z ogarniętej wojną Ukrainy funduszami z naszego regionalnego programu operacyjnego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ich potrzeby są ogromne – opuścili swoje domy, zostawiając w rodzinnym kraju dorobek całego życia, naszym zadaniem jest pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości. I temu właśnie służyć będą dwa nowe konkursy, które właśnie ogłaszamy” – powiedział  marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Jak poinformowano w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego konkurs „Mieszkania socjalne dla uchodźców” skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i fundacji oraz instytucji działających na rzecz świadczenia usług społecznych. Wsparcie uzyskają inwestycje polegające na wyposażeniu w niezbędne meble i sprzęt AGD, modernizacji lub remoncie zdegradowanych budynków w celu ich adaptacji na mieszkania socjalne na potrzeby osób, które przybyły z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi. Pula funduszy unijnych przeznaczonych  na dofinansowanie tego działania to 11 mln 245 tys. zł, natomiast minimalna wartość dofinansowania projektu nie może być niższa niż 100 tys. zł. Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą od 1 do 28 lutego 2023 r.

Konkurs „Wyposażenie uczniów/uchodźców w sprzęt komputerowy” skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego oraz organów prowadzących szkoły, a o wsparcie mogą starać się tylko te podmioty, które udokumentują, że w danej placówce lub placówkach oświatowych uczy się co najmniej pięciu uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi. Kwota środków unijnych przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi 6 mln 91 tys. 150 zł, natomiast minimalna wartość dofinansowania w projekcie nie może być niższa niż 50 tys. zł. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 do 16 lutego.

Jak wskazano w komunikacie beneficjenci obu konkursów będą zobowiązani, po zakończeniu wojny w Ukrainie, do przeznaczenia komputerów i mieszkań socjalnych na potrzeby społeczne.