TSUE ustali czy frankowicze zapłacą za korzystanie z kapitału

16 lutego Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ogłosi opinię, która pokaże możliwy kierunek orzekania przez TSUE w sprawie wynagrodzenia za korzystanie przez frankowiczów z kapitału banku.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze
LINKI SPONSOROWANE: Usługi finansowe - Usługi na najwyższym poziomie - Sprawdź nas koniecznie!
LINKI SPONSOROWANE: Kalkulator OC AC - Najtańsze oferty UBEZPIECZEŃ na rynku!
LINKI SPONSOROWANE: Sklep z gadżetami - Gadżety które zaskakują!
LINKI SPONSOROWANE: Suplementy diety - Suplementy wspomagające odchudzanie, zdrowie,urodę!
LINKI SPONSOROWANE: To miejsce może być Twoje! Napisz do nas i kup swoją reklamę!
TSUE ustali czy frankowicze zapłacą za korzystanie z kapitału
Foto: Pixabay.comJak przypomina serwis Prawo.pl, Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie (sprawa C-520/21) zadał pytanie, czy stronom unieważnionej na podstawie klauzul abuzywnych umowy kredytu frankowego należy się zwrot dodatkowych środków ponad wypłacone w wykonaniu tej umowy. Chodzi tu o wynagrodzenie dla banku za udostępnienie kapitału kredytu oraz odszkodowanie bądź waloryzację świadczenia dla kredytobiorcy - za korzystanie przez bank ze środków wpłacanych w formie rat kredytowych.

„Co prawda opinia rzecznika to jeszcze nie wyrok samego Trybunału, ale musimy pamiętać, że co do zasady opinia znajduje swoje odzwierciedlenie w wyroku. Oznacza to, że pokaże nam kierunek orzekania przez TSUE w tej sprawie. Dlatego też uważam, że 16 lutego 2023 roku polscy frankowicze poznają odpowiedź na pytanie, czy bankom - w przypadku uznania przez sądy umów tzw. kredytów frankowych za nieważne - będzie należało się tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału” - tłumaczy na łamach Prawo.pl Karolina Pilawska, adwokat, wspólnik w kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci.

Przed sądami w Polsce toczą się obecnie tysiące spraw o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu. Wyliczane przez banki wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu przeciętnie stanowi nie mniej niż 50 proc. wartości kapitału kredytu. Od rozstrzygnięcia tego sporu zależeć więc będzie sytuacja dziesiątek tysięcy „frankowiczów” w Polsce - zauważa Prawo.pl.

16 lutego 2023 roku o godz. 9:30 poznamy treść opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącej zasadności roszczeń banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Natomiast wyroku można spodziewać się w pierwszej połowie 2023 roku - informuje Prawo.pl.