WirtualneMedia.info
Wszystko co ciekawe w jednym miejscu

Trzynasta emerytura na horyzoncie – komu przysługuje?

Podczas jednej z lutowych konwencji Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało projekt tzw. „trzynastej emerytury”, która ma stanowić dodatkową pomoc dla emerytów i rencistów. Na początku kwietnia Sejm uchwalił ustawę o emeryturze plus, a pierwsze jej wypłaty mają nastąpić od 1 maja br. Ile będzie wynosić i komu przysługiwać – o te kwestie zapytaliśmy Marcina Milczarka z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy.

Reklama
0

Emerytura Plus, czyli jednorazowe świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów, ma zostać wypłacona w kwocie 1100 zł brutto (około 888 zł netto). Będą one przysługiwać osobom pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, czyli będą nim objęte emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także renty inwalidów wojennych i wojskowych. Dodatkowo trzynastą emeryturę otrzymają również osoby pobierające rodzicielskie świadczenia uzupełniające, czyli tzw. emeryturę matczyną.

-„Kwota trzynastej emerytury będzie taka sama dla wszystkich pobierających to świadczenie. Będzie to jednorazowe świadczenie, ustawa nie przewiduje żadnych dodatkowych wypłat ani w tym roku, ani w kolejnych latach. Wypłaty emerytury możemy się spodziewać w różnych terminach – będzie to świadczenie wypłacane w maju, ale w związku z tym, że 1 maja jest wolny od pracy, część osób swoje pieniądze otrzyma już 30 kwietnia. Natomiast osoby, które otrzymują emerytury z KRUS-u, mogą się spodziewać swojej wypłaty we wrześniu.” – dla Newsrm.tv tłumaczy Marcin Milczarek.

Reklama

Skąd w polskim budżecie pieniądze na wypłatę tego świadczenia? Nasz rozmówca podaje, że trzynasta emerytura zostanie sfinansowane ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, oraz częściowo, z pieniędzy będących w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz innych grup zarządzających środkami w ramach budżetu. Ponieważ do odbioru świadczenia upoważnionych jest prawie 10 milionów Polaków, to koszt całego świadczenia będzie wynosił 11 miliardów złotych brutto.

Reklama BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Co ważne, Emerytura Plus nie będzie wliczana do dochodu, o którym mowa w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, ustawie o pomocy społecznej i ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dodatkowo nie trzeba będzie składać specjalnego wniosku, ponieważ będzie ona wypłacana z urzędu, w takiej samej formie w jakiej jest pobierana regularna emerytura.


Chcesz być na bieżąco z ciekawymi informacjami dnia? Polub nas na Facebooku!

Źródło Newsrm.tv

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Może ci się spodobać również
Reklama

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Redakcja poleca

Reklama