Spotkanie Szefów Państw i Rządów NATO w Madrycie

W dniach 28-30 czerwca w Madrycie, Mariusz Błaszczak, wicepremier- minister obrony narodowej będzie uczestniczył w spotkaniu Szefów Państw i Rządów NATO.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze
LINKI SPONSOROWANE: Usługi finansowe - Usługi na najwyższym poziomie - Sprawdź nas koniecznie!
LINKI SPONSOROWANE: Kalkulator OC AC - Najtańsze oferty UBEZPIECZEŃ na rynku!
LINKI SPONSOROWANE: Sklep z gadżetami - Gadżety które zaskakują!
LINKI SPONSOROWANE: Suplementy diety - Suplementy wspomagające odchudzanie, zdrowie,urodę!
LINKI SPONSOROWANE: To miejsce może być Twoje! Napisz do nas i kup swoją reklamę!
Spotkanie Szefów Państw i Rządów NATO w Madrycie
Foto: Prezydent.plSzczyt NATO w Madrycie odbywa się w kluczowym momencie dla bezpieczeństwa transatlantyckiego, w czasie największego od II wojny światowej kryzysu, spowodowanego niczym niesprowokowanym atakiem Rosji na Ukrainę.

Odbędą się trzy sesje Rady Północnoatlantyckiej (NAC). Pierwsza, z udziałem (VTC) prezydenta Ukrainy poświęcona będzie rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie, jej następstwom a także dalszemu pakietowi wsparcia dla Kijowa. Planowane jest także przyjęcie Koncepcji Strategicznej. Dokument wskazuje na kluczowe cele i zadania NATO w świetle coraz bardziej niebezpiecznej i nieprzewidywalnej sytuacji geopolitycznej. Nakreśla nową politykę wobec Rosji, wyznacza wspólną odpowiedź na wyzwanie związane z polityką Chin i potwierdza determinację do obrony każdego sojusznika.

Druga sesja z udziałem najbliższych partnerów: Australii, Finlandii, Gruzji, Japonii, Korei, Nowej Zelandii, Szwecji i UE, koncentrować się będzie na globalnych wyzwaniach dla bezpieczeństwa, w szczególności rosnącej potędze Chin oraz konsekwencjach dla interesów i bezpieczeństwa Sojuszu. W czwartek, ostatnia sesja Rady Północnoatlantyckiej, w gronie 30 sojuszników, poświęcona będzie zagrożeniom i wyzwaniom z południowego kierunku strategicznego. Jej celem będzie podsumowanie działań na rzecz walki z terroryzmem, omówienie możliwości przeciwdziałania kryzysowi żywnościowemu oraz zwalczania ingerencji państw trzecich w wewnętrzne procesy państw partnerskich NATO, a także wsparcia partnerów w budowie ich zdolności obronnych. Sesję otworzy Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Rozmowy dotyczyć będą także wydatków obronnych i wypełnienia zobowiązania szczytu z Walii do osiągnięcia poziomu 2% PKB na obronność do roku 2024. W Polsce, wg półrocznej oceny wydatków obronnych, ich udział w PKB na koniec bieżącego roku osiągnie poziom około 2,4%. Stawia to nasz kraj wśród liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym obszarze. A dzięki Ustawie o Obronie Ojczyzny, od przyszłego roku będzie to co najmniej 3% PKB.

Podczas szczytu NATO oficjalnie zainaugurowane zostanie uruchomienie prac nad utworzeniem Funduszu Innowacyjności NATO. Prezydent RP, wraz z innymi państwami sojuszniczymi zainteresowanymi udziałem w Funduszu, podpisze Letter of Commitment z planowanym osiągnięciem gotowości do przeprowadzenia pierwszych inwestycji w II kwartale 2023 r.

Tematem obrad będzie także uzgodnienie działań dotyczących członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO w sposób gwarantujący interesy wszystkich sojuszników. To historyczna decyzja, która pozwoli na wzmocnienie bezpieczeństwa Sojuszu oraz zwiększy współpracę obronną w Europie. Uzupełni wschodnią flankę NATO od północy, czyniąc region M. Bałtyckiego bardziej stabilny i odporny na obecne i przyszłe wyzwania.

Zaplanowane jest także spotkanie bilateralne wicepremiera - szefa MON z minister obrony Kanady.

dka/ godl/