żywienie
Program Leczenie przez Żywienie – szansą dla szpitali

Polska na tle innych krajów zajmuje wysoką pozycję odnośnie leczenia żywieniowego pod kątem posiadania refundacji żywienia pozajelitowego oraz dojelitowego. Mimo, że dostęp do wsparcia żywieniowego powinien być ułatwiony, pacjenci w polskich szpitalach nie otrzymują zalecanego żywienia, co doprowadza do większej liczby powikłań, przedłużenia pobytu w szpitalu i wyższych kosztów poniesionych przez placówkę. By poprawić sytuację pacjentów i niedożywienia w szpitalach, Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, rozpoczyna działania w ramach programu Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez Żywienie.

Inicjatywa wprowadzi certyfikację szpitali, które stosują w swoich placówkach prawidłowe procedury podczas żywienia chorych. Zachęci dyrektorów, lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów i dietetyków by podnosili jakość żywienia. Dodatkowo, o certyfikat ubiegać się mogą placówki, które potrzebują dodatkowej edukacji.

Przez Radę Ekspertów certyfikowane będą różne aspekty, takie jak ocena stanu żywienia, sposób edukacji pacjentów, czy etapy żywienia – jego wprowadzanie, wybieranie odpowiedniej formy żywienia, przygotowanie i sposoby monitorowania żywienia klinicznego w szpitalach.
– Powszechnie wiadomo, że wszystkim pacjentom doskwiera szpitalne jedzenie. My wiemy, że jakość jedzenia specjalistycznego powinna być poprawiona. – dodaje dr Kinga Szczepanek, członek Rady Ekspertów i anestezjolog w Szpitalu Specjalistycznym w Skawinie.

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu zaprasza wszystkie szpitale do bezpłatnej rejestracji do programu Leczenie przez Żywienia na stronie www.leczenieprzezzywienie.org. Zapisy trwają do 29 lutego 2020 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj