Polska 2050 wzywa do podjęcia uchwały uznającej Putina za zbrodniarza wojennego

Putin jest zbrodniarzem wojennym i jego miejsce dzisiaj jest w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze. Dlatego Koło Parlamentarne Polska 2050 zacznie zbierać podpisy pod projektem uchwały, która wprost nazywa Władimira Putina zbrodniarzem wojennym i wzywa międzynarodową społeczność do jak najszybszych działań prowadzących do jego schwytania i osądzenia - mówił podczas piątkowego briefingu w Sejmie Szymon Hołownia.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze
LINKI SPONSOROWANE: Usługi finansowe - Usługi na najwyższym poziomie - Sprawdź nas koniecznie!
LINKI SPONSOROWANE: Kalkulator OC AC - Najtańsze oferty UBEZPIECZEŃ na rynku!
LINKI SPONSOROWANE: Sklep z gadżetami - Gadżety które zaskakują!
LINKI SPONSOROWANE: Suplementy diety - Suplementy wspomagające odchudzanie, zdrowie,urodę!
LINKI SPONSOROWANE: To miejsce może być Twoje! Napisz do nas i kup swoją reklamę!
Polska 2050 wzywa do podjęcia uchwały uznającej Putina za zbrodniarza wojennego
Foto: Materiały prasoweLider Polski 2050 przypomniał, że 21 lutego Federacja Rosyjska uznała niepodległość tzw. Republik Ługańskiej i Donieckiej. “To okazało się wstępem do tej dramatycznej wojny, do tego wstrząsającego ludobójstwa, którego dzisiaj jesteśmy świadkami. Znaleźliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Widzimy, co przez te trzy tygodnie zbrodniczy, faszystowski reżim Władimira Putina zrobił narodowi ukraińskiemu, zrobił wolnej Ukrainie” - mówił.

Szymon Hołownia zaznaczył, że reżim Putina celowo nazywa faszystowskim, bo w Rosji - kraju, w którym panuje mit wielkiej wojny ojczyźnianej - nie ma większej obelgi. “Putin robi dzisiaj to samo, co Hitler. I dokładnie w ten sam sposób powinien być potraktowany przez całą społeczność międzynarodową” - podkreślił.

W opinii lidera Polski 2050 w Ukrainie dochodzi do zbrodni przeciwko ludzkości, które nie mieszczą się w żadnym porządku cywilizacyjnym i moralnym. “To nie jest człowieczeństwo. Gdy słyszymy o tym, co robią putinowcy w Mariupolu, rodzi się skojarzenie z tym, co hitlerowcy robili w Warszawie podczas Powstania Warszawskiego. W Mariupolu zostało zbombardowane miejsce oznaczone jako miejsce przebywania dzieci, gdzie w schronie przebywało ponad 1 tys. osób. Przypominają się sceny z warszawskiej starówki, gdy hitlerowcy bombardowali kościół św. Jacka będący szpitalem powstańczym” - przypominał Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 zaznaczył, że wobec tego, co dzieje się dzisiaj w Mariupolu, Mikołajowie, Kijowie, gdzie ostrzeliwane są budynki mieszkalne; wobec tragedii ciężarnych kobiet, dzieci musimy być jeszcze bardziej stanowczy, jeszcze bardziej zdecydowani i jeszcze precyzyjniej wyrażać to, co myślimy i czujemy.

Dlatego - jak podkreślił Szymon Hołownia - Koło Parlamentarne Polska 2050 będzie zbierać podpisy pod projektem uchwały, wzorowanej na uchwale Senatu Stanów Zjednoczonych, która wprost nazywa Władimira Putina zbrodniarzem wojennym. I wzywa międzynarodową społeczność do jak najszybszych działań prowadzących do jego schwytania i osądzenia przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze albo innym trybunałem, który zostanie w tej sprawie powołany.

Lider Polski 2050 zaznaczył, że za słowami w polityce najczęściej idą bardzo konkretne czyny. “Jeżeli prezydent Stanów Zjednoczonych wprost nazywa Władimira Putina zbrodniarzem wojennym, to ma to swoje bardzo konkretne skutki: ekonomiczne, polityczne, militarne i każde inne. Bo zbrodniarz jest kimś, kogo się chwyta i kogo się sądzi, a nie kimś z kim się negocjuje albo robi interesy.” - podkreślił. 

Dlatego - w ocenie Szymona Hołowni - uchwała polskiego Sejmu, która nazywa rzeczy wprost i wzywa parlamenty innych krajów, również Parlament Europejski do podjęcia analogicznej uchwał stanie się kompasem moralnym, który raz ustawiony, powie każdemu, kto chciałby jeszcze robić interesy z Putinem, każdemu kto chciałby iść na jakieś gospodarcze i ekonomiczne kompromisy. 

Jak podkreślił lider Polski 2050 Putin nie jest już partnerem do robienia interesów i negocjacji. “To jest zbrodniarz, którego miejsce jest w więzieniu albo jeszcze w innych miejscach, które przewiduje prawo wojny, których z całego serca mu dzisiaj życzymy” - zaznaczył. .

Przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050 Hanna Gill-Piątek zaprosiła wszystkie ugrupowania parlamentarne do podpisania uchwały wzywającego do  uznania Władimira Putina za zbrodniarza wojennego. “Nie mam wątpliwości, że wszystkie ugrupowania parlamentarne pod tą uchwałą się podpiszą.  Jesteśmy w stanie zrobić to w duchu jedności i  współpracy ponad podziałami. Liczę na to, że ta uchwała zostanie złożona i przyjęta podczas następnego posiedzenia Sejmu” - mówiła Hanna Gill-Piątek.