Nagrody i bonusy zachęcają mieszkańców do rozliczania PIT

Loterie, nagrody, zniżki i przywileje - samorządy zachęcają mieszkańców do rozliczania PIT we właściwych urzędach skarbowych. Na loterie podatkowe małe gminy są gotowe wydać kilkadziesiąt tys. zł, duże wielokrotnie więcej. Z akcji wycofuje się jednak część samorządów – podaje Prawo.pl.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze
LINKI SPONSOROWANE: Usługi finansowe - Usługi na najwyższym poziomie - Sprawdź nas koniecznie!
LINKI SPONSOROWANE: Kalkulator OC AC - Najtańsze oferty UBEZPIECZEŃ na rynku!
LINKI SPONSOROWANE: Sklep z gadżetami - Gadżety które zaskakują!
LINKI SPONSOROWANE: Suplementy diety - Suplementy wspomagające odchudzanie, zdrowie,urodę!
LINKI SPONSOROWANE: To miejsce może być Twoje! Napisz do nas i kup swoją reklamę!
Nagrody i bonusy zachęcają mieszkańców do rozliczania PIT
Foto: Pixabay.comZerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia, obniżenie stawki PIT z 18 proc. do 17 proc., program „Polski Ład” i zmiana stawki PIT z 17 proc. na 12 proc. - przeprowadzone reformy podatkowe zmniejszają wpływy własne samorządów. Jak wskazuje Prawo.pl miasta i gminy intensyfikują więc działania, aby pozyskać jak najwięcej podatników. Jednak zdaniem części samorządów ubytki w budżecie, spowodowane zmianami ustawowymi w PIT, przewyższają proponowane przez rząd rekompensaty.

W Warszawie mieszka ponad 2 mln osób, z czego tylko niecałe 1,5 mln rozlicza swój PIT w stolicy. „Karta warszawiaka” oferująca zniżki i przywileje tym, którzy płacą podatek PIT w stolicy już nie wystarcza. Miasto startuje więc z loterią „Płać PIT w Warszawie”.

Prawo.pl informuje, że aby wziąć udział w loterii, nie trzeba być w Warszawie zameldowanym, wystarczy wskazać miasto stołeczne Warszawa jako miejsce zamieszkania w deklaracji podatkowej PIT za 2022 rok oraz najpóźniej do 31 maja wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wśród uczestników rozlosowany zostanie samochód hybrydowy, rowery elektryczne, smartwatche i inne nagrody.

Na loterie miasta i gminy wydają różne środki. W Łodzi w 2022 r pula nagród wyniosła 168 tys. zł, w Rzeszowie 81,7 tys. zł, w Gdyni - 75,5 tys. zł. Licząca zaledwie 18 tys. mieszkańców podlaska gmina Wasilków na nagrody wydała aż 97,3 tys. zł, a gmina Piekoszów, gdzie w losowaniu wzięło udział 400 podatników - 20 tys. zł.

Loterie przynoszą samorządom wymierne korzyści. Koszty loterii przeprowadzonej w 2022 r. w Lublinie wyniosły 170 tys. zł, z czego 100 tys. to nagrody. Do loterii zgłosiło się 8 310 osób, w tym 635 rozliczyło PIT w Lublinie po raz pierwszy. Dzięki temu do budżetu miasta trafiło dodatkowe 1,6 mln zł.

Prawo.pl podaje, że w tym roku trudniejsza sytuacja finansowa samorządów związana ze zmianami w systemie podatkowym sprawiła, że część z nich rezygnuje z organizowania loterii. Np. loteria „Mieszkasz i rozliczasz PIT w Tarnowskich Górach” zakończyła się po dwóch edycjach, gdzie w ostatniej edycji w 2022 r. uczestniczyło 1485 podatników. Z loterii zrezygnował również Rzeszów.

Loterie nie są jedyną formą zachęty. We Wrocławiu od 2019 r. funkcjonuje program „Nasz Wrocław”, z którego korzysta ponad 250 tys. mieszkańców rozliczających PIT we wrocławskim US. Natomiast dla podatników zameldowanych we Wrocławiu jest program „Nasz Wrocław MAX”, dzięki któremu w skali roku podatnik może zaoszczędzić nawet 2500 zł.