SOS-Wioski-dziecięce
Nadal co 11 dziecko w Polsce żyje w biedzie – alarmujący raport „SOS Rodzinie”

Mogłoby się wydawać, że świadczenia finansowe 500 plus przyniosły wiele pozytywnych zmian dla polskich rodzin. Najnowszy raport SOS Wiosek Dziecięcych mówi jednak, że same świadczenia o charakterze finansowym nie są wystarczające. Sytuacja finansowa mogła się poprawić, nie znaczy to jednak, że rodzina dobrze funkcjonuje.
Na terenie całego kraju wciąż znajdują się rodziny, które nie radzą sobie z zapewnieniem podstawowych środków do życia. To rodziny pochodzące ze środowisk popegeerowskich, bądź takich gdzie nie można znaleźć pracy. Aktualnie rodziny szukające pomocy zgłaszają się do Stowarzyszenia z własnej woli.
Poprawę sytuacji dzieci z rodzin objętych kryzysem można osiągnąć poprzez dalszy intensywny rozwój profilaktyki rodzinnej, przynajmniej w co drugiej gminie w kraju.

Według naszego eksperta Anny Bieleckiej motywacją rodzin do zmiany może być: szczęśliwy rozwój dziecka, dotarcie do lekarza – specjalisty czy otrzymanie niezbędnej pomocy prawnej.
– „To jest zindywidualizowana pomoc rodzinie po to, aby jak najlepiej otaczała opieką swoje dzieci i wspierała ich rozwój” – tłumaczy newsrm.tv Anna Bielecka, Dyrektor ds. Rozwoju Programów w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

– Każda informacja, jak pomoc tym rodzinom, żeby żyło się im lepiej jest kluczowa – dodaje Psycholog Łukasz Jagód
– „Czasami trzeba dowieźć rodzinę do lekarza, pomóc zorganizować taki dojazd, bo są rodziny z niepełnosprawnością, są rodziny z chorobami neurologicznymi, psychicznymi. Potrzebują czasem wspólnego wyjazdu, porady prawnej, treningu umiejętności rodzicielskich, terapii indywidualnej albo małżeńskiej” – dodaje Dyrektor ds. Rozwoju Programów w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

– „To rodzina musi zobaczyć w sobie pewne sprawy, które chce zmienić. Musi dojrzeć do tego. Taka piramida działań, która rozpoczyna się od jednej konkretnej potrzeby, a czasami okazuje się, że tych potrzeb jest dużo więcej. Tak jak wszystkie rodziny w Polsce, których dotykają różne trudności, poszukują pomocy tak samo te rodziny w których pracujemy i ta pomoc musi być bardzo zindywidualizowana” – mówi newsroom.tv Anna Bielecka.
– Rodzina stopniowo się odsłania, stopniowo buduje tak ważne zaufanie i chce się nim dzielić, korzystając z pomocy. To bycie z rodziną, towarzyszenie jej, rozmowa o zmianie i jej wartości.

– „Zdobycie zaufania rodziny odbywa się przez dzieci. Rodzina widzi, że dzieci coś zyskują, wyjazd, opiekę, zajęcia dodatkowe. Pokazujemy konsekwencje, co można zmienić i w jaki sposób to wpłynie na życie tego dziecka na jego rozwój” – wyjaśnia Łukasz Jagód, Psycholog, Doradca ds. Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”
– „Mówiąc o raporcie dziękuje naszym darczyńcom i pokładamy nadzieję, że zostaną z nami. Pokładamy też nadzieje, że zgłoszą się do nas inne władze samorządowe z gmin i miast, które będą chciały z nam współpracować. Pokładamy nadzieje, że pojawi się więcej tych programów w Polsce”- podsumowuje Dyrektor ds. Rozwoju Programów w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj