Mogli narazić skarb państwa na uszczuplenia wynoszące blisko 30 mln zł

CBŚP zatrzymało 5 osób podejrzanych o udział grupie przestępczej działającej na rynku paliw, w tym podejrzanego o kierowanie tą grupą. Narażenia na uszczuplenia podatkowe w wyniku jej działania mogły wynieść blisko 30 mln zł. W sprawie czynności kontrolne wykonywał także Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy w Poznaniu. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

0
Mogli narazić skarb państwa na uszczuplenia wynoszące blisko 30 mln zł
Mogli narazić skarb państwa na uszczuplenia wynoszące blisko 30 mln zł

Sprawa zaczęła się od kontroli podatkowych przeprowadzonych przez Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy w Poznaniu, którego funkcjonariusze ujawnili pewne nieścisłości. W efekcie czego policjanci z Zarząd w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, rozpoczęli działania, a następnie wszczęli śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej.

Według śledczych grupa sprowadzała do Polski olej napędowy, benzynę i olej opałowy pochodzące od niemieckich podmiotów gospodarczych. Następnie organizowała fikcyjny obrót paliwami pomiędzy dostawcą a docelowym odbiorcą towaru, który był dokumentowany poprzez faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W oparciu o nierzetelną dokumentację część końcowych odbiorców tego paliwa występowała o nienależny zwrot podatku VAT.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani działali na terenie Niemiec i w Polsce, głównie w Grodzisku Wielkopolskim, Nowym Tomyślu, Warszawie, ale także w innych miejscowościach. Narażenia na uszczuplenia podatkowe w wyniku działania tej grupy mogły wynieść blisko 30 mln zł, a straty Skarbu Państwa są w tej chwili przedmiotem szczegółowych ustaleń. Według śledczych w firmie związanej z podejrzanym o kierowanie grupą przestępczą wystawiono ponad  2 tysiące prawdopodobnie sfałszowanych faktur na rzecz 108 podmiotów, na kwotę ponad 162 mln złotych.

Pod koniec października policjanci CBŚP przeprowadzili działania na terenie kilku województw, m.in. wielkopolskiego, łódzkiego i lubuskiego, zatrzymując  5 osób. Podejrzani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty m.in. prania pieniędzy i fałszowania dokumentów oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Poza mężczyzną pełniącym funkcję pełnomocnika spółki, w sprawie podejrzane są także osoby zajmujące funkcie kierownicze w firmach sprowadzających i transportujących paliwo do Polski.

W sprawie niewykluczone są dalsze zatrzymania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj