Medycyna nuklearna pomaga w wczesnym wykryciu chorób nowotworowych

Must Read

Aleksandra Szwed: Ciało jest moim narzędziem pracy

Dużo się ruszam, aby utrzymać formę

Dominika Skoczylas: Gdzie się nie pojawię, tam jestem rozpoznawalna

Ale nie mam presji, że mogę być szczęśliwa tylko jako popularna aktorka

Bankruci – co drugi był wcześniej notowany w KRD

Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, średnia, miesięczna liczba bankructw osób prywatnych oscyluje wokół 600. Trend jednak rośnie, ponieważ...
redakcja
Przedstawimy Wam to, czego nigdzie indziej nie widać. Damy Wam również to, czego nie dadzą Wam inne portale! Naszym atutem jest dążenie do wyznaczonego celu.

Medycyna nuklearna to dziedzina medycyny wykorzystująca źródła promieniowania do leczenia i diagnozowania chorób. W tej medycynie izotopy promieniotwórcze łączone są z innymi elementami, tworząc związki chemiczne lub są parowane z produktami farmaceutycznymi, tworząc radiofarmaceutyki. Początki tej gałęzi medycyny sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku. Rozwój medycyny nuklearnej był ściśle związany z rozwojem atomistyki. Był również możliwy dzięki zdobyczom nauki i zrozumieniu procesów biologicznych toczących się w organizmie oraz chemicznych i fizycznych związanych z promieniowaniem, a także dzięki rozwojowi technologii komputerowej. Nowa era w tej gałęzi medycyny rozpoczęła się w 1953 roku, kiedy prezydent USA wygłosił słynne przemówienie o dobrobycie płynącym z energii atomowej. Przemówienie całkowicie zrewolucjonizowało sposób myślenia o atomie i otworzyło drogę do rozwoju różnorakich wynalazków. Zbudowano skanery PET, wynaleziono radiofarmaceutyki czy skonstruowano gamma kamerę. Jednym z pierwszych zastosowań terapeutycznych radioizotopów było leczenie raka tarczycy jodem 131, leczenie chlorkiem strontu u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego i leczenie zmian łagodnych tarczycy jodem 131.

Skuteczna diagnostyka onkologiczna wymaga współdziałania lekarzy wielu specjalności oraz zastosowania szeregu metod. Wykorzystuje się w niej metody morfologiczne, morfometryczne czy biochemiczne. Szczególnie ważne miejsce w wykrywaniu choroby nowotworowej zajmuje diagnostyka molekularna. O specyfikę tych badań zapytaliśmy naszą ekspertkę: – „Wczesna diagnostyka nowotworowa to obecnie obrazowanie technikami molekularnymi, czyli wykrywanie na jak najwcześniejszym etapie stadium choroby nowotworowej. Służą temu badania radiologiczne, ale dużo dokładniejsze są badania pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) oraz tomografia emisyjna pojedynczych fotonów (SPECT). Badanie emisyjne pojedynczych fotonów to badanie techniki klasycznej, wykorzystujące izotopy, które są emitorami promieniowania gamma. Pozwala nam to na obrazowanie pewnych procesów metabolicznych w ciele pacjenta. Natomiast badanie PET jest bardzo podobne do techniki SPECT, ale wykorzystuje izotopy o bardzo krótkim czasie półrozpadu i znacznie większej energii, dzięki czemu badanie jest dużo bardziej dokładne. Łączy się ten zabieg z tomografią komputerową, co daje nam możliwość jednoczesnego obrazowania procesów metabolicznych, jak i obrazu anatomicznego u pacjenta. Badania te wykorzystywane są np. w poszukiwaniu chłoniaków, raków płuc, nowotworów prostaty ” – dla Newsrm.tv tłumaczy doktor Jolanta Kunikowska.

Czy pacjenci muszą się jakoś szczególnie przygotowywać do tych zabiegów? Nasza rozmówczyni wyjaśnia, że stopień wcześniejszego przygotowania, zależy od konkretnego badania. W przypadku PET pacjent musi pojawić się w szpitalu na czczo, ponieważ podstawowym znacznikiem, który jest wykorzystywany, jest farmaceutyk z fluorodeoksyglukozą, a jak wiadomo, poziom glukozy w ciele człowieka jest zmienny i zależy od diety osoby. Pacjenci są więc proszeni o sześć godzin postu, a dzień przed badaniem, o unikanie wysiłku fizycznego oraz pokarmów i napojów z dużą zawartością cukru.

Badania PET i SPECT pozwalają na szybsze wykrycie choroby nowotworowej u pacjenta, co przekłada się na lepszą diagnostykę i znacznie skuteczniejszy dobór terapii. Na wcześniejszym stadium można zaoferować pacjentowi leczenie operacyjne. W momencie, gdy nowotwór jest w zaawansowanym stadium i jest rozsiany po organizmie chorego, wtedy jedyną formą leczenia jest chemioterapia.


- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest News

Aleksandra Szwed: Ciało jest moim narzędziem pracy

Dużo się ruszam, aby utrzymać formę

Dominika Skoczylas: Gdzie się nie pojawię, tam jestem rozpoznawalna

Ale nie mam presji, że mogę być szczęśliwa tylko jako popularna aktorka

Bankruci – co drugi był wcześniej notowany w KRD

Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, średnia, miesięczna liczba bankructw osób prywatnych oscyluje wokół 600. Trend jednak rośnie, ponieważ tylko w pierwszej połowie tego...

Zmienia się sposób logowania do banków

Po 14 września konieczny będzie odcisk palca albo dodatkowy kod

Uderzenie w grupę przestępczą, której członkowie działali na szkodę jednego z klubów sportowych

Przedmiotem śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu są działania przestępcze osób, które będąc zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi klubu sportowego, nadużyły...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -