WirtualneMedia.info
Wszystko co ciekawe w jednym miejscu

Kazachstan wysoko w rankingu konkurencyjności

W rankingu Doing Business Banku Światowego Kazachstan zajmuje wysokie, 36. miejsce, blisko Japonii, Słowenii, Rosji, czy Białorusi, a w rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego ściga się ze Słowacją i Wietnamem.

0

Kazachstan zdecydowanie wyróżnia się na tle swojego regionu zamożnością mieszkańców. Dzięki temu stanowi państwo o dużym potencjale dla eksporterów i inwestorów. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę, że gospodarka tego kraju jest silnie uzależniona od cen ropy naftowej i gazu ziemnego.

Kazachstan jest dużym eksporterem ropy naftowej, jednak związanym dosyć mocno z fluktuacjami światowych cen surowców. To było widoczne w 2015 roku w czasie załamania cen ropy. Wówczas kazachska gospodarka dosyć mocno spowolniła.

Bilans obrotów bieżących jest poprawiany dzięki wysokim cenom ropy. Jednocześnie saldo wymiany innych towarów, usług i dochodów pierwotnych i wtórnych jest ujemne.

Kazachstan zajmuje 1. miejsce na świecie pod względem ochrony inwestorów mniejszościowych. Jest wysoko ceniony także dzięki takim elementom jak egzekwowanie umów, rejestrowanie własności i rozwiązywanie problemów z niewypłacalnością. Z drugiej strony nisko zaopiniowano handel transgraniczny, dostęp do kredytów i podłączenie do elektryczności. Problem stanowi także wysoki poziom korupcji.

Relacje gospodarcze pomiędzy Kazachstanem a Polską sięgnęły w 2017 roku 3,5 mld złotych. Kazachstan eksportuje głównie produkty mineralne, a także produkty przemysłu chemicznego i produkty pochodzenia roślinnego.  Polska sprzedaje z kolei maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne i ich części, produkty przemysłu chemicznego, pojazdy, samoloty i statki, a także urządzenia transportowe, produkty pochodzenia roślinnego oraz różne artykuły przemysłowe.

Pomimo autorytarnego charakteru państwa prezydent Nazarbajew stara się wdrażać rozwiązania prowadzące do demokratyzacji i rozwoju kraju. Władza częściowo ma przejść w ręce rządu i parlamentu. Jednocześnie Kazachstan to jedyne państwo Środkowoazjatyckie, które ma zawarty Traktat o wzmocnionym partnerstwie z Unią Europejską.


Chcesz być na bieżąco z ciekawymi informacjami dnia? Polub nas na Facebooku!

Źródło Newsrm.tv
loading...
Komentujcie na Facebooku lub na naszj stronie. Wasze zdanie jest dla nas bardzo ważne, dlatego czekamy również na Wasze maile. Już wiele razy nas zainspirowały do napisania ciekawego artykułu. Najciekawsze zamieścimy w naszym serwisie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.
BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut