Jesteśmy tutaj, aby zademonstrować nasze pełne poparcie dla Ukrainy

Na zaproszenie ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandra Tkachenko, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz minister kultury Litwy Simonas Kairys złożyli w piątek wizytę na Ukrainie. Celem spotkania ministrów jest wsparcie Ukrainy w przeciwdziałaniu agresji Federacji Rosyjskiej w obszarze kultury i informacji.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze
LINKI SPONSOROWANE: Usługi finansowe - Usługi na najwyższym poziomie - Sprawdź nas koniecznie!
LINKI SPONSOROWANE: Kalkulator OC AC - Najtańsze oferty UBEZPIECZEŃ na rynku!
LINKI SPONSOROWANE: Sklep z gadżetami - Gadżety które zaskakują!
LINKI SPONSOROWANE: Suplementy diety - Suplementy wspomagające odchudzanie, zdrowie,urodę!
LINKI SPONSOROWANE: To miejsce może być Twoje! Napisz do nas i kup swoją reklamę!
Jesteśmy tutaj, aby zademonstrować nasze pełne poparcie dla Ukrainy
Ministrowie kultury Polski i Litwy przybyli w piątek do Kijowa fot. Twitter„Litwa i Polska to przyjaciele Ukrainy, którzy jako pierwsi okazali nam wsparcie. Odczuliśmy to w nieładzie i katastrofie spowodowanej rosyjską agresją na naszej ziemi. Wojna nie osłabia Ukrainy. Wręcz przeciwnie, Ukraina staje się tylko silniejsza. Planujemy poszerzyć współpracę między krajami Trójkąta Lubelskiego. Rosyjskie siły okupacyjne nie tylko niszczą nasz kraj, ale zagrażają całej Europie. Dziś Ukraina jest polem konfrontacji nie tylko militarnej, ale także konfrontacji w obszarze wartości. Tylko dzięki konsolidacji naszych wysiłków i wsparcia naszych partnerów będziemy w stanie przeciwstawić się agresorowi na wszystkich frontach” – powiedział Ołeksandr Tkaczenko, minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy.

Podczas wizyty kraje Trójkąta Lubelskiego wyraziły niepodważalną solidarność z Ukrainą podpisując stosowne oświadczenie w tej sprawie. „Jesteśmy dzisiaj w Kijowie, aby zademonstrować nasze pełne wsparcie dla Ukrainy, aby pokazać, że dla nas „solidarność” to nie jest puste słowo. Mieliśmy się tutaj spotkać 25 lutego – spotykamy się niemal dwa miesiące później, dwa miesiące walki bohaterskich obrońców Ukrainy przeciw brutalnemu, bezwzględnemu najeźdźcy. My, Polacy, Litwini, Ukraińcy, narody serca Europy, doskonale znamy z naszej trudnej, także wspólnej, historii modus operandi Federacji Rosyjskiej, spadkobierczyni Związku Sowieckiego i carskiej Rosji. To doświadczenie sprawia, że stoimy tu razem – bo dzisiaj Ukraina walczy o swoją, ale i o naszą wolność, o podstawowe wartości. W tej wojnie nie ma miejsca na ułudę symetryzmu ani na niuansowanie. Dlatego tu dziś jesteśmy - by nieustająco przypominać i pokazywać światu, że na Ukrainie toczy się wojna, giną niewinni ludzie, niszczona jest kultura, która jest integralną, nierozerwalną częścią europejskiego dziedzictwa” – powiedział wicepremier Piotr Gliński. –„Chcemy wspierać Ukrainę na wszystkich frontach, także w dziedzinie kultury. Głęboko wierzę, że cały cywilizowany świat opowiada się po stronie Ukrainy, wierzę, że Ukraińcy odniosą ostateczne zwycięstwo. Dzisiaj, jak nigdy, mamy szansę na pojednanie i umocnienie naszych wzajemnych relacji. Dwa miesiące temu zdalnie podpisaliśmy deklarację współpracy w dziedzinie kultury i dziedzictwa historycznego. Dzisiaj jesteśmy tutaj, aby potwierdzić wolę rozwijania współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego, także w dziedzinie kultury”.

„Wczoraj usłyszeliśmy informację, że nie będzie posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Kazaniu. Sobór Mądrości Bożej w Kijowie, który dziś odwiedziliśmy, jest symbolem historii i państwowości Ukrainy, wielkiego i bogatego kulturowo kraju. Chciałbym jeszcze raz podkreślić absurdalność sytuacji, w której Rosja nadal jest przewodniczącym Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, którego celem jest zachowanie dziedzictwa, a nie jego niszczenie. Głęboko wierzę, że wspólnie z Ukrainą i Polską będziemy rozwijać współpracę w formacie Trójkąta Lubelskiego. Po pierwsze, zarówno Litwa, jak i Polska, aktywnie wspierają integrację Ukrainy z Unią Europejską. Ukraina już teraz jest częścią Europy, broni naszych wspólnych wartości bronią i krwią swoich obywateli” – mówił minister kultury Litwy, Simonas Kairys. – „Dla nas, ministrów kultury, bardzo ważne jest mówienie o wojnie także w sferze informacyjnej. Musimy jeszcze bardziej aktywnie zabiegać o zablokowanie rosyjskich i białoruskich kanałów telewizyjnych na terytorium UE i rozwiązywać inne sprawy związane z walką z dezinformacją. Wróg zawsze próbuje zatruć nasze myśli, nasze myślenie, a potem wkracza z bronią.”

Podczas spotkania ministrów kultury Ukrainy, Litwy i Polski omówiono pilne kwestie dotyczące m.in.:

  • utworzenia wspólnej grupy roboczej ds. przywrócenia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego;
  • konieczności nałożenia sankcji na osoby fizyczne i prawne wspierające rosyjską agresję militarną na Ukrainę oraz szerzące dezinformacje o wojnie na Ukrainie - wsparcia finansowego dla ukraińskich nadawców; - dostarczenia Ukrainie sprzętu telewizyjnego i radiowego, który pomoże w odbudowie infrastruktury telewizyjnej zniszczonej przez wojska rosyjskie na niektórych obszarach; - realizacji projektów kulturalnych mających na celu wsparcie czasowo przesiedlonej ludności ukraińskiej (uchodźców), w tym inicjatyw współpracy kulturalnej między artystami i ludźmi kultury, dostarczania książek itp.

Należy przypomnieć, że wspólne wydarzenia i współpracę między państwami Trójkąta Lubelskiego zaplanowano jeszcze przed pełną inwazją rosyjską na Ukrainę. To inicjatywa, która jednoczy Ukrainę, Litwę i Polskę. W ramach tego formatu Warszawa, Wilno i Kijów współpracują w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej. 28 lutego ministrowie kultury Trójkąta Lubelskiego podpisali internetową deklarację współpracy w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa, zawierającą m.in. zamiar rozwoju wspólnych szlaków kulturowych Ukraina-Polska-Litwa.

kom/ dki/