Grypa wciąż zbiera śmiertelne żniwo – jak się przed nią bronić?

Must Read

Aleksandra Szwed: Ciało jest moim narzędziem pracy

Dużo się ruszam, aby utrzymać formę

Dominika Skoczylas: Gdzie się nie pojawię, tam jestem rozpoznawalna

Ale nie mam presji, że mogę być szczęśliwa tylko jako popularna aktorka

Bankruci – co drugi był wcześniej notowany w KRD

Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, średnia, miesięczna liczba bankructw osób prywatnych oscyluje wokół 600. Trend jednak rośnie, ponieważ...
redakcja
Przedstawimy Wam to, czego nigdzie indziej nie widać. Damy Wam również to, czego nie dadzą Wam inne portale! Naszym atutem jest dążenie do wyznaczonego celu.

„Właśnie kończymy sezon grypowy 2018/2019. W tym roku grypa uderzyła w nas nieco słabiej, zachorowało około 18% mniej Polaków, niż w roku ubiegłym. Ale wciąż jest to ogromna liczba zachorowań – prawie 3,7 miliona osób. W tym roku odnotowaliśmy prawie piętnaście tysięcy hospitalizacji, związanych z grypą. Przytłaczająca liczba tych hospitalizacji związana jest z powikłaniami w zakresie układu oddechowego, czyli de facto powikłania stanowiące istotne ryzyko zagrożenia życia. W tym sezonie, również, odnotowaliśmy wyjątkowo dużą liczbę zgonów spowodowanych przez grypę – potwierdzone 143 przypadki, czyli liczba znacząco wyższa niż w latach poprzednich.” – dla Newsrm.tv tłumaczy profesor Joanna Chorostwska-Wynimko.

Według danych NIZP-PZH od września 2018 roku do kwietnia 2019 na choroby grypopodobne zachorowało aż 3,692 miliona osób. Co prawda liczba hospitalizacji zmniejszyła się o 6% w porównaniu do ubiegłego roku, ale z powodu powikłań pogrypowych zmarło o ponad sto osób więcej, niż w sezonie 2017/2018. Za większość przypadków zachorowań odpowiadał wirus A/H1N1, którego zmienność doprowadzała do wielu ciężkich przypadków zachorowań i wzrostu śmiertelności.

Jakie osoby najbardziej były narażone na powikłania pogrypowe? O tę kwestię zapytaliśmy profesora Adama Antczaka: – „Powikłania pogrypowe dotyczą przede wszystkim osób z grup ryzyka: to są albo małe dzieci, do piątego roku życia, albo osoby po pięćdziesiątym roku życia, im starsza osoba tym to ryzyko rośnie. Zagrożone są również kobiety w ciąży, oraz osoby z chorobami współistniejącymi, takimi jak astma, cukrzyca czy niewydolność serca.” – wyjaśnia nasz ekspert.

Wiele osób wciąż ma problem z odróżnieniem zwykłego przeziębienia od grypy. Czy istnieją jakieś objawy, przesłanki, dzięki którym pacjent może sam stwierdzić, czy jego osłabienie przerodzi się w poważną chorobę? Profesor Chorostwska-Wynimko twierdzi, że jest to trudne, ale nie niemożliwe. Jeżeli przeziębienie ma bardzo ciężki przebieg, objawia się wysoką temperaturą utrzymującą się przez długi czas, duże zmęczenie mięśniowo-stawowe, ale relatywnie słabo nasilony kaszel i katar, mogą oznaczać, że przeziębienie przerodziło się już w grypę. Oczywiście, w takim wypadku należy się do lekarza, aby potwierdzić swoje podejrzenia badaniem diagnostycznym.

Czy istnieje skuteczny sposób obrony przed zachorowaniem na grypę? Nasza ekspertka jest w tej kwestii pewna: – „Jedyną bronią, którą dysponujemy, pozwalającą nam zapobiec zachorowaniom na grypę i wszelkim powikłaniom, jest szczepienie przeciw grypie. Szczepienie powinno być wykonywane co roku, w okresie poprzedzającym rozpoczęcie sezonu grypowego, który przypada na okres styczeń-marzec. Polecam więc zabezpieczać się przed zachorowaniem na grypę, bo niestety, statystyki Polski, jeśli chodzi o wyszczepialność, są krytycznie niskie. W ubiegłym roku sięgnęła ona niespełna 4% populacji, są to więc bardzo niskie liczby, które w żaden sposób nie chronią Polaków przed zachorowalność. Sądzę, że taka sytuacja jest spowodowana brakiem świadomości Polaków – szczepiąc się, możemy ochronić siebie, swoich najbliższych czy własne otoczenie. Szczepić się powinno zwłaszcza lekarze i pielęgniarki, te osoby, które pracują z chorymi; osoby pracujące w zakładach opieki zdrowotnej, w domach opieki dla seniorów, w przedszkolach czy szkołach, innymi słowy, wszyscy, którzy mogą mieć kontakt z grupami ryzyka. Kolejną kwestią, wpływającą na tak słabą statystykę wyszczepialności, są wszelkie mity i ruchy antyszczepionkowe, które rozpowszechniają nieprawdziwą wiedzą odnośnie skuteczności szczepień na grypę w Polsce. Wydaje mi się, że mała liczba akcji informacyjnych ze strony lekarzy, również może mieć wpływ na niską „popularność” szczepionek w Polsce – musimy bardziej intensywnie zachęcać nasze społeczeństwo do szczepienia.” – podkreśla profesor Chorostwska-Wynimko.

Jedną z akcji mających na celu uświadomienie zagrożenia ze strony grypy, jest Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, działający od 2013 roku. Jest to społeczna inicjatywa niezależnych ekspertów medycznych, mająca na celu edukację Polaków w zakresie profilaktyki zachorowań na grypę oraz ograniczania skutków medycznych czy społecznych, związanych z tą chorobą. Istotnym elementem tego procesu jest podniesienie wyszczepialności przeciw grypowej w Polsce. Do działań Programu zaliczają się m.in. Wirtualna Akademia Grypy, czyli cykl edukacyjnych szkoleń dla lekarzy, zawierających opracowane materiały merytoryczne o grypie oraz sesje naukowe na kongresach medycznych. Dodatkowo, inicjatywa edukuje również pacjentów, np. poprzez wprowadzanie Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy czy aplikację mobilną FluMania. Program współpracuje również z jednostkami samorządowymi, przy realizacji programów zdrowotnych.


- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest News

Aleksandra Szwed: Ciało jest moim narzędziem pracy

Dużo się ruszam, aby utrzymać formę

Dominika Skoczylas: Gdzie się nie pojawię, tam jestem rozpoznawalna

Ale nie mam presji, że mogę być szczęśliwa tylko jako popularna aktorka

Bankruci – co drugi był wcześniej notowany w KRD

Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, średnia, miesięczna liczba bankructw osób prywatnych oscyluje wokół 600. Trend jednak rośnie, ponieważ tylko w pierwszej połowie tego...

Zmienia się sposób logowania do banków

Po 14 września konieczny będzie odcisk palca albo dodatkowy kod

Uderzenie w grupę przestępczą, której członkowie działali na szkodę jednego z klubów sportowych

Przedmiotem śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu są działania przestępcze osób, które będąc zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi klubu sportowego, nadużyły...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -