Buzek: UE zainwestowała w badania nad szczepionką i odnieśliśmy szybki sukces

Unia Europejska zainwestowała w badania nad szczepionką przeciwko COVID-19 i odnieśliśmy szybki, wspaniały sukces. Ale w przeszłości bywało różnie – podkreślił europoseł Jerzy Buzek podczas debaty nt. przyjętego przez PE programu badawczego „Horyzont Europa”.

Buzek: UE zainwestowała w badania nad szczepionką i odnieśliśmy szybki sukces
European Union 2019 - Source : EPB. premier zauważył, że w strategii lizbońskiej, aż dwie dekady temu, jako UE, obiecywaliśmy sobie, iż w ciągu dziesięciu lat będziemy najbardziej innowacyjną gospodarką świata. „Do tego jeszcze nie doszło, to jeszcze mamy przed sobą pomimo wielu odniesionych sukcesów. Ale start teraz jest bardzo dobry: mamy o 30 proc. więcej pieniędzy niż w poprzednim programie ramowym, czyli w >>Horyzoncie 2020+<<" – przekonywał europoseł.

Buzek przede wszystkim zwrócił uwagę na Europejską Radę ds. Innowacji. Jego zdaniem, właśnie tego nam w UE potrzeba – więcej innowacyjności, bo w nauce Europa naprawdę jest na wysokim poziomie.

„I mamy także misje, które będą bardziej zrozumiałe dla obywateli: walka z rakiem, przeciwdziałanie smogowi i wszystkim skutkom tego smogu na naszym kontynencie” – zaznaczył.

Podkreślił, że zapewniono też dwa razy wyższe środki na zwiększenie udziału w „Horyzoncie Europa” naukowców i firm z krajów takich jak Polska.

„Cieszy mnie to ogromnie, bo jako sprawozdawca w sprawie siódmego programu ramowego zaczynałem te działania na rzecz krajów, które są nieco zapóźnione – powiedział b. premier. - Nie chcemy Europy wielu prędkości, zwłaszcza w nauce i badaniach! Europejski Instytut Innowacji i Technologii – muszę to podkreślić – sprawdził się pod tym względem, wyrównując szanse. To świetna wiadomość także dla mojego regionu, Śląska, gdzie świetnie wykorzystujemy umiejętności i możliwości oferowane przez Europejski Instytut” – dodał.

W ocenie Buzka, „nie wygramy Europejskiego Zielonego Ładu bez sukcesu w innowacjach, w nowych technologiach”.

We wtorek europosłowie przyjęli najwyższy w historii program badawczy na lata 2021-2027 , który ma pomóc unijnym systemom opieki zdrowotnej przygotować się na przyszłe pandemie, a unijnemu przemysłowi obniżyć emisyjność i wprowadzić innowacje. „Horyzont Europa” będzie dysponował całkowitym budżetem w wysokości 95,5 mld euro. Eurodeputowani głosowali też nad nowymi priorytetami dla Europejskiego Instytutu Technologii (EIT), którego celem jest znajdowanie praktycznego zastosowania dla europejskich badań.

kic/