Biuro Analiz PE: Unia Europejska łączy systemy informacji służb granicznych i policyjnych

Terroryści i przestępcy nadużywają europejskiej polityki otwartych granic do przemieszczania się niepostrzeżenie po terytorium Unii. Dlatego policja i straż graniczna powinny mieć szybki dostęp do dokładnych informacji – wskazuje Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze
LINKI SPONSOROWANE: Usługi finansowe - Usługi na najwyższym poziomie - Sprawdź nas koniecznie!
LINKI SPONSOROWANE: Kalkulator OC AC - Najtańsze oferty UBEZPIECZEŃ na rynku!
LINKI SPONSOROWANE: Sklep z gadżetami - Gadżety które zaskakują!
LINKI SPONSOROWANE: Suplementy diety - Suplementy wspomagające odchudzanie, zdrowie,urodę!
LINKI SPONSOROWANE: To miejsce może być Twoje! Napisz do nas i kup swoją reklamę!
Biuro Analiz PE: Unia Europejska łączy systemy informacji służb granicznych i policyjnych
European Union, 2015Fragmenty raportu na ten temat zamieszczono na firmowanej przez Parlament Europejski i Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego stronie internetowej www.what-europe-does-for-me.eu/pl dotyczącej wpływu UE na nasze codzienne życie.

Eksperci zauważyli, że bazy danych wykorzystywane obecnie do kontroli granic i walki z przestępczością są rozproszone i trudne w użyciu. Nie są też interoperacyjne.

„UE postanowiła zatem połączyć trzy istniejące i trzy opracowywane dopiero systemy informacji służb granicznych i policyjnych, aby ułatwić wymianę informacji na temat osób wjeżdżających na terytorium UE. Zwiększy to bezpieczeństwo, poprawi skuteczność kontroli granicznych oraz pomoże zapobiegać nielegalnej migracji i ją zwalczać” – podkreślono w publikacji.

Wskazano przy tym, że europejski portal wyszukiwania umożliwi jednoczesne przeszukiwanie wszystkich unijnych baz danych na jednym ekranie. Dzięki temu nie trzeba będzie sprawdzać dokumentów w wielu bazach danych.

„Planuje się też opracowanie nowych narzędzi, które nie tylko pozwolą na zestawienie danych biometrycznych, takich jak odciski palców i wizerunki twarzy. Umożliwią też przechowywanie danych osobowych obywateli państw trzecich oraz kontrolę krzyżową i identyfikację osób, które posługują się cudzym dokumentem tożsamości lub podszywają się pod inne osoby. Ułatwi to wykrywanie oszustw dotyczących tożsamości” – wyjaśniło Biuro Analiz PE.

Jak podkreślono, w trakcie negocjacji z Radą UE i Komisją Europejską Parlament z powodzeniem wprowadził do przepisów gwarancje dotyczące praw podstawowych i ochrony danych.

„Nowe przepisy nie przewidują gromadzenia nowych danych ani dodatkowych praw dostępu do baz dla funkcjonariuszy organów ścigania. Zwiększy się tylko skuteczność korzystania z dotychczasowych informacji. Powstanie także specjalna strona internetowa, która pomoże korzystać z prawa do ochrony danych” – czytamy w publikacji.

System ten powinien zostać uruchomiony w 2023 r.