Życie kulturalne Polaków pod lupą ekspertów GUS

To Cię zaintersuje

Wzrost wydatków na służbę zdrowia nie wystarczy

– Wzrost środków finansowych na system ochrony zdrowia widoczny jest już od kilku lat. Co roku przeznaczamy znacząco więcej, polepszamy sytuację...

Aleksandra Szwed: Ciało jest moim narzędziem pracy

Dużo się ruszam, aby utrzymać formę

Dominika Skoczylas: Gdzie się nie pojawię, tam jestem rozpoznawalna

Ale nie mam presji, że mogę być szczęśliwa tylko jako popularna aktorka
- Reklama -
facebook-profile-picture
redakcja
Przedstawimy Wam to, czego nigdzie indziej nie widać. Damy Wam również to, czego nie dadzą Wam inne portale! Naszym atutem jest dążenie do wyznaczonego celu.

Statystyczny mieszkaniec Polski uczestniczył w ciągu roku w przynajmniej 1 seansie filmowym w kinie, niemal każdy zwiedził muzeum, a co 3 był widzem lub słuchaczem w teatrze lub instytucji muzycznej. W 2018 r. działalność sceniczną prowadziło 189 teatrów i instytucji muzycznych posiadających własny zespół artystyczny (o 1,1% więcej w porównaniu z 2017 r.). Najwięcej teatrów i instytucji muzycznych posiadających własny zespół artystyczny działało w województwie mazowieckim (35), a najmniej w podkarpackim (3). Na 372 scenach wystawiono łącznie 69,0 tys. przedstawień/koncertów. Teatry i instytucje muzyczne dysponowały 98,0 tys. miejsc na widowniach w stałych salach. W 2018 r. 80,6% teatrów i instytucji muzycznych należało do sektora publicznego, w ramach którego dla 93,1% organizatorem były jednostki samorządu terytorialnego.

Działalność teatrów i instytucji muzycznych

W 2018 r. w przedstawieniach/koncertach organizowanych przez teatry i instytucje muzyczne uczestniczyło 14,9 mln widzów i słuchaczy (wzrost o 12,3% w porównaniu z 2017 r.). W jednym przedstawieniu/koncercie wzięło udział średnio 216 osób. Jedna instytucja sceniczna zorganizowała średnio 365 przedstawień/koncertów.

Działalność kin

W 2018 r. działało 497 kin stałych. Przeważająca liczba kin stałych zlokalizowana była w miastach (97,0%). Kina stałe dysponowały 1,4 tys. sal z 290,6 tys. miejsc na widowni. W ciągu roku odbyło się 2,2 mln seansów, w których uczestniczyło 59,2 mln widzów (o 4,3% więcej w porównaniu z 2017 r.). W 2018 r. najwięcej kin stałych prowadziło działalność w województwach mazowieckim (81) i śląskim (51). Pod względem liczby widzów wyróżniało się województwo mazowieckie (11,3 mln).

Produkcja filmowa

W 2018 r. wyprodukowano 265 filmów kinowych i telewizyjnych, w tym 70 pełnometrażowych oraz 195 średniometrażowych i krótkometrażowych. W porównaniu z 2017 r. zmniejszyła się liczba filmów pełnometrażowych kinowych (o 9,6%), natomiast zwiększyła się (o 35,3%) liczba filmów pełnometrażowych telewizyjnych. Wzrosła także produkcja filmów średnio i krótkometrażowych – zarówno kinowych, jak i telewizyjnych (odpowiednio o 12,9% oraz 12,7%).

Imprezy masowe

W 2018 r. zorganizowano 7,1 tys. imprez masowych, o 0,2 tys. więcej w porównaniu z 2017 r. (wzrost o 2,9%). Imprezy masowe zgromadziły łącznie 27,6 mln uczestników, o 1,4 mln więcej w porównaniu z 2017 r. (wzrost o 5,4%).
Najwięcej imprez masowych odbyło się w województwie śląskim (896). Najwięcej osób uczestniczyło w imprezach masowych w województwach śląskim (4,2 mln) i mazowieckim (4,0 mln). Zdecydowana większość uczestników brała udział w płatnych imprezach masowych (74,7% ogółu).

W 2018 r. imprezy artystyczno-rozrywkowe stanowiły 49,9% ogółu imprez masowych i zgromadziły 12,6 mln osób. Dużą popularnością cieszyły się również imprezy sportowe (49,0% ogółu), w których uczestniczyło 14,8 mln osób.

– Jeśli zerkniemy na wszystkie te dane razem, można stwierdzić, że zainteresowanie życiem kulturalnym w Polsce wzrasta z roku na rok i coraz częściej chodzimy do kina, odwiedzamy teatry czy tez imprezy masowe-  tłumaczy dla Newsrmtv Karolina Dawidziuk, Rzecznik Prasowy Prezesa GUS.


Darmowe Ogłoszenia Drobne

Darmowe ogłoszenia - kup nowe mieszkanie lub sprzedaj stary samochód. Dodaj ogłoszenie za darmo. Ogłoszenia dla każdego. Typy: Nieruchomości, Samochody, Dla Dzieci, Zwierzęta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pogoda

Warsaw
rozproszone chmury
15 ° C
16.1 °
13.9 °
63 %
5.1kmh
40 %
pon
15 °
wt
18 °
śr
18 °
czw
17 °
pt
20 °

Ostatnio dodane

Wzrost wydatków na służbę zdrowia nie wystarczy

– Wzrost środków finansowych na system ochrony zdrowia widoczny jest już od kilku lat. Co roku przeznaczamy znacząco więcej, polepszamy sytuację...

Aleksandra Szwed: Ciało jest moim narzędziem pracy

Dużo się ruszam, aby utrzymać formę

Dominika Skoczylas: Gdzie się nie pojawię, tam jestem rozpoznawalna

Ale nie mam presji, że mogę być szczęśliwa tylko jako popularna aktorka

Bankruci – co drugi był wcześniej notowany w KRD

Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, średnia, miesięczna liczba bankructw osób prywatnych oscyluje wokół 600. Trend jednak rośnie, ponieważ tylko w pierwszej połowie tego...

Zmienia się sposób logowania do banków

Po 14 września konieczny będzie odcisk palca albo dodatkowy kod
- Reklama -

Zobacz więcej