WirtualneMedia.info
Wszystko co ciekawe w jednym miejscu

Stłuczenie, zwichnięcie, a może już złamanie- w prawidłowej diagnozie pomoże rezonans magnetyczny

Koniec sezonu na stokach i krótkotrwałe ataki zimy powodujące oblodzenia na miejskich chodnikach sprzyjają kontuzjom. Wystarczy chwila nieuwagi i niefortunny upadek, by nabawić się bolesnego urazu. Zazwyczaj cierpimy z powodu uszkodzeń kostek, kolan i nadgarstków, takich jak zwichnięcia czy skręcenia. Najczęściej towarzyszom im dolegliwości bólowe i obrzęki, które zwykle leczymy metodami „domowymi”, stosując leki przeciwbólowe i okłady z lodu. Jeżeli pomimo to opuchlizna nie będzie się zmniejszać bądź co gorsza obrzęk będzie się stawał coraz większy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.

Reklama
0

Jeśli po kontuzji ból wraz z upływem dni nie mija, a wręcz nasila się, nie ignorujmy problemu. Dlaczego to takie ważne? – Zlekceważenie poważnego urazu stawu oznacza nie tylko konieczność zmagania się dłużej z bólem i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Grozi również jego odnowieniem i kolejnymi bolesnymi dolegliwościami, a w dalszej perspektywie powstaniem nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych stawu, które uniemożliwiają powrót do normalnej aktywności ruchowej – ostrzega dr hab. n. med. Piotr Łuczkiewicz z Centrum Medycznego Affidea Gdańsk, specjalizujący się w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

– Złamanie, zwichnięcie, a czasami stłuczenie trudno odróżnić. Najłatwiej oczywiście, gdy mamy do czynienia ze złamaniem o największym nasileniu, czyli otwartym. Wtedy nie ma najmniejszego problemu zauważyć i rozpoznać rodzaj kontuzji. Może jednak być ona też bardzo delikatna, ledwo dostrzegalna, chociażby stłuczenie w kości np. w kolanie,,, niewidoczne nawet na bardzo dobrze wykonanym zdjęciu radiologicznym – podkreśla dr. n. med. Witold Stelmaszczyk, radiolog z centrum diagnostycznego Affidea Warszawa.

Reklama

– Badaniem, które umożliwia nam zupełnie nieinwazyjną ocenę kondycji całego układu kostno-stawowego jest rezonans magnetyczny. To jedna z najdokładniejszych metod obrazowych, która pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian. W ten sposób możemy zbadać m.in. powierzchnie stawowe, więzadła, łąkotki, sprawdzić ilość płynu stawowego, a także wykryć ewentualne zmiany zapalne czy zwyrodnieniowe, a nawet nowotworowe struktur kostnych, których nie pokaże nam zdjęcie rentgenowskie”– tłumaczy dr hab. n. med. Piotr Łuczkiewicz z Affidea.

– Wiadomo, że prawie każde złamanie trzeba unieruchomić. Jeśli chodzi o stłuczenie, należy ograniczyć obciążenie. Uszkodzona w ten sposób część ciała jest najmniej stabilna po 2-3 tygodniach i wtedy , jeśli pacjent nadal obciąża, na przykład kolano, może dojść do złamania podchrzęstnego. To duży problemem, bo tam wcześniej czy później rozwiną się zmiany zwyrodnieniowe, co uniemożliwi normalne korzystanie z kolana i spowoduje ból na dłuższy czas – podkreśla dr. n. med. Witold Stelmaszczyk.

Reklama BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut

– Zwichnięcie też jest bardzo proste do odróżnienia, bo jeśli widzimy, że np. jeden palec nie stanowi jednej linii z pozostałymi, że jeden paliczek jest zupełnie z boku, to mamy stuprocentową pewność, że to jest zwichnięcie.– dodaje dr. n. med. Witold Stelmaszczyk.

A co jeśli w przeszłości zignorowaliśmy kontuzję? Jeżeli obawiamy się o swoje zdrowie i o to, czy dawny uraz nie stanowi zagrożenia, warto umówić się na wizytę u lekarza ortopedy. To ważne, aby jak najwcześniej zdiagnozować skutki obrażenia w szczególności, jeśli wkrótce planujemy intensywniejszy wysiłek, przykładowo wyjazd na narty czy snowboard.


Chcesz być na bieżąco z ciekawymi informacjami dnia? Polub nas na Facebooku!

Źródło Newsrm.tv

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Może ci się spodobać również
Reklama

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Redakcja poleca

Reklama