WirtualneMedia.info
Wszystko co ciekawe w jednym miejscu

Polacy podzieleni w sprawie zakazu handlu

Aż 71 proc. Polaków uznaje, że państwo nie powinno ustalać, jak obywatele spędzają niedziele, a zakaz handlu odbierają jako naruszanie ich swobody konsumenckiej – wynika z badania Maison & Partners, przeprowadzonego na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

3

Co istotne, bardzo dużym poparciem, bo aż 65 proc. respondentów cieszy się podnoszony przez ZPP i branżę handlową postulat, by zamiast sektorowych przepisów, wprowadzić ustawową gwarancję dwóch wolnych niedziel dla każdego pracownika w Polsce. W ten sposób, dzięki umiejętnemu ustawieniu grafików, kupujący mieliby możliwość robienia zakupów w niedziele, a pracownicy – wolny dzień.

Z zaprezentowanych badań wynika ponadto, że jakkolwiek by nie były odbierane przez społeczeństwo, regulacje dotyczące zakazu handlu w niedziele wydają się być całkowicie nieskuteczne. Okazuje się bowiem, że tak jak przed wprowadzeniem nowych przepisów zakupy w niedziele robiło 88 proc. Polaków, tak w tej chwili jest to 80 proc., ale narzekają na wysokie ceny oraz ograniczony asortyment. Ubytek rzędu zaledwie 10 proc. oznacza, że ograniczenie obejmuje jedynie wycinek branży handlowej.

Co ciekawe, wśród przeciwników ograniczeń handlu w niedziele, istotną grupę stanowią ci, którzy w tej chwili w tym sektorze pracują 44 proc. z nich negatywnie ocenia jakiekolwiek ograniczenia. Wśród grupy, która nigdy w tej branży nie pracowała zaś, odsetek przeciwników ograniczeń wynosi 37 proc. Podobnie, ograniczenie handlu w niedziele jako utrudnienie postrzega 51 proc. pracowników z tej branży i jedynie 36 proc. ankietowanych, którzy nigdy w handlu nie pracowali.

Obowiązujące w 2018 roku regulacje ograniczające handel w niedziele, popiera 43 proc. respondentów, a sprzeciwia się im 42 proc. ankietowanych. Jednocześnie, rozwiązanie mające wejść w życie w roku 2020, polegające na niemal całkowitym zakazie handlu w niedziele, spotyka się z negatywnym odbiorem aż 65 proc. Polaków. Ciekawe jest to, że wśród tych przeciwników, podzielonych ze względu na miejsce zamieszkania, dominują dwie grupy. Nie powinno zaskakiwać, że jedną z nich są mieszkańcy dużych miast, powyżej 500 tysięcy mieszkańców, spośród których równo co drugi sprzeciwia się ograniczeniom handlu w niedziele w jakiejkolwiek formie. Okazuje się jednak, że największymi przeciwnikami ograniczeń są mieszkańcy małych miast, do 20 tysięcy mieszkańców.

– W tej grupie ponad połowa ankietowanych negatywnie odnosi się do jakichkolwiek ograniczeń handlu w niedziele – zauważa Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Oznacza to, że im dalej będzie to ograniczenie szło, z tym gorszym odbiorem spotka się w mniejszych miejscowościach. Wynik może być zaskakujący, ale musimy pamiętać, że w niewielkich miastach wizyta w centrum handlowym to niejednokrotnie jedyna forma rozrywki dostępna w weekend dla przeciętnego mieszkańca. Skoro zabiera się ludziom możliwość spędzania w ten sposób wolnego czasu, nic dziwnego że oceniają to negatywnie.


Oceń wpis

Chcesz być na bieżąco z ciekawymi informacjami dnia? Polub nas na Facebooku!

Źródło Newsrm.tv

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Dołącz do nas.

loading...


TELEDYSK TYGODNIA

Maluma - HP

3 Komentarze
  1. Ignac mówi

    71 procent Polaków przeciwko zakazowi handlu. Niby dużo, ale widząc jak źle jest ta ustawa napisana, jak po partacku wprowadzona i jak niszczy małe sklepy, że o dzikiej nagonce na niewinną żabkę nie wspomnę, to dziwię, że 100 procent Polaków nie jest przeciwko tej ustawie.

  2. Jordi mówi

    Ta ustawa nie tylko ograniczy swobody konsumenckiej, przede wszystkim swobody gospodarcze. Kto to słyszał, w jakim kraju to możliwe, żeby rząd do spółki ze związkiem zawodowym w taki podły sposób prześdlował sieć handlową taką jak żabka, tylko dlatego, że podpisała umowy i legalnie świadczy usługi pocztowe, przecież to nie do pomyślenia.

  3. Koulas mówi

    Prawdą jest to że dwie wpisane wkodeks pracy czy gdzie indziej wolne ustawowo niedziele dla pracowników załatwiłyby sprawę. Nie trzeba byłoby robić, oglądać, a przede wszystkim odczuwać na własnej skórze tego żałosnego cyrku, który zafundowała nam solidarnośc i Pis pod tytułem ustawa o zakazie handlu w niedziele.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.