WirtualneMedia.info
Wszystko co ciekawe w jednym miejscu

Kiedy możemy bezkarnie wyjść z pracy?

Zalało nam mieszkanie, dzieci w przedszkolu się pobiły – sytuacji, w których nie mamy innego wyjścia i musimy wyjść z pracy jest wiele. Warto wiedzieć kiedy możemy to zrobić bezkarnie i w jaki sposób o tym powinniśmy poinformować naszego szefa.

0

Najważniejsza w takiej sytuacji jest konieczność poinformowania o tym fakcie pracodawcy – to spowoduje, że sytuacja będzie klarowna dla obu stron i jesteśmy w stanie umówić się na jej uregulowanie – odpracowanie godzin, wypisanie wniosku urlopowego czy skorzystanie z przysługujących rodzicom godzin opieki nad dzieckiem.

Co się dzieje w przypadku braku informacji ze strony pracownika?

Pracownik jest zobowiązany przepisami prawa pracy przede wszystkim do przestrzegania czasu pracy ustalonego w zakładzie. Co za tym idzie opuszczenie miejsca pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków i może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Warto pamiętać jednak, że pracodawca oceniając pracownika, który opuścił miejsce pracy, powinien wziąć pod uwagę okoliczności zdarzenia oraz wolę pracownika. Jeśli więc powodem wyjścia z pracy była konieczność wyższa (np. zalanie mieszkania, choroba bliskiej osoby, konieczność skorzystania z pomocy lekarskiej), a nie chęć wyrządzenia szkody pracodawcy, nie będzie mowy o nieusprawiedliwionym opuszczeniu miejsca pracy i wtedy (powołując się na orzecznictwo sądowe) nie ma zastosowania sankcja z art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu Pracy (rozwiązania umowy bez wypowiedzenia). W takiej sytuacji pracodawca powinien w pierwszej kolejności rozważyć karę porządkową (upomnienie lub naganę).

Czy warunki pracy mogą usprawiedliwiać opuszczenia miejsca pracy?

Upał z pewnością wpływa negatywnie na naszą wydajność w pracy. Niektórzy znoszą go wyjątkowo źle. Jednak wysokich temperatur nie należy traktować jako pretekstu do opuszczenia miejsca pracy, a jedynie jako powód dla pracodawcy do zapewnienia dogodnych warunków pracy. Jeśli, w przypadku pracowników zatrudnionych na otwartej przestrzeni temperatura powietrza przekracza 25°C, a w pomieszczeniach 28°C pracodawca jest zobowiązany zapewnić napoje chłodzące w ilości uwzględniającej zapotrzebowanie pracowników. Pracodawca nie może limitować napojów, pobierać za nie opłaty, ani wypłacić ekwiwalentu za napoje.

Zgodnie z Kodeksem Pracy, w przypadku, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy, zagrażają życiu lub zdrowiu pracownika i współpracowników, pracownik ma prawo powstrzymać się  od wykonywania pracy. Jeśli to nie usuwa zagrożenia, pracownik może oddalić się z miejsca pracy, zawiadamiając o tym przełożonego. Pracownik nie może ponieść z tego tytułu żadnych konsekwencji i zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Chcesz być na bieżąco z ciekawymi informacjami dnia? Polub nas na Facebooku!

Źródło Newsrm.tv
loading...
Komentujcie na Facebooku lub na naszj stronie. Wasze zdanie jest dla nas bardzo ważne, dlatego czekamy również na Wasze maile. Już wiele razy nas zainspirowały do napisania ciekawego artykułu. Najciekawsze zamieścimy w naszym serwisie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem. Więcej informacji w regulaminie portalu i polityce prywatności.
BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut