WirtualneMedia.info
Wszystko co ciekawe w jednym miejscu

CBŚP zatrzymało podejrzanych o zorganizowani i kierowanie grupą przestępczą

Policjanci CBŚP zatrzymali 2 mężczyzn podejrzanych o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą specjalizującą się w tzw. karuzeli podatkowej, przy pomocy której wyłudzono nienależny zwrot podatku VAT. Wstępnie ustalono, że grupa zamierzała wyłudzić ponad 17 mln zł. Ogółem w śledztwie występuje 21 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 72 zarzuty. Śledczy zabezpieczyli mienie warte ponad 19.5 mln zł.

Sprawę prowadzą policjanci CBŚP z Zarządu w Katowicach i pracownicy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Śledztwo dotyczy wyłudzania podatku VAT w obrocie podgrzewaczami tealight, osłonkami aluminiowymi do podgrzewaczy czy świeczkami zapachowymi.

Wstępnie śledczy ustalili, że w wyniku działania zorganizowanej grupy przestępczej Skarb Państwa poniósł straty w wysokości ponad 7 mln zł oraz został narażony na uszczuplenie należności publicznoprawnej z tytułu  podatku VAT na kwotę ponad 10 mln zł.

Reklama

Pierwsze działania policjanci CBŚP z Zarządu w Katowicach przeprowadzili wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Wówczas zatrzymano 18 osób, którym w prokuraturze przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz prania pieniędzy. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Kolejne działania zostały przeprowadzone w ostatnim czasie na terenie województwa śląskiego. Dwie osoby, które zatrzymano podejrzane są o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą specjalizującą się w tzw. karuzeli podatkowej, przy pomocy której wyłudzono nienależny zwrot podatku VAT. Podczas przeszukania ich miejsc zamieszkania oraz użytkowanych przez nich środków transportu zabezpieczono ekskluzywne zegarki znanych światowych marek, pieczątki różnych podmiotów gospodarczych, w tym również spółek zarejestrowanych poza granicami kraju,  a także 100 tys. zł.

Reklama BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Sprawa jest wielowątkowa, ma charakter rozwojowy i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań, zwłaszcza że śledztwo dotyczy wyłudzenia mienia i prania pieniędzy w wielkich rozmiarach. Ogółem w sprawie występuje 21 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 72 zarzuty, w tym 3 podejrzanych o kierowanie grupą, którym przedstawiono łącznie 10 zarzutów. 16 osobom zarzuca się udział w grupie przestępczej. Na wniosek policjantów CBŚP, prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu mienia w łącznej wysokości ponad 19.5 mln zł.


Chcesz być na bieżąco z ciekawymi informacjami dnia? Polub nas na Facebooku!

Źródło Policja.pl

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Może ci się spodobać również
Reklama

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Redakcja poleca

Reklama